Po prvi put, Sjedinjene Države su ispale sa prvih 20 mesta na godišnjoj listi najsrećnijih nacija na svetu.
Amerikanci su sada broj 23, daleko iza prvih pet zemalja — Finske (br. 1), Danske, Islanda, Švedske i Izraela.
„Sjedinjene Američke Države (23.) su ispale iz prvih 20 po prvi put od kada je Svetski izveštaj o sreći (VHP) prvi put objavljen 2012. godine, podstaknuti velikim padom blagostanja Amerikanaca mlađih od 30 godina. Izveštaj o sreći u svetu navodi se u saopštenju za javnost. SAD su zauzele 15. mesto na prošlogodišnjoj rang listi.
Ovaj pad možda neće biti iznenađenje za mnoge Amerikance, a američki generalni hirurg Vivek Murthi navodi porast nivoa anksioznosti i problema mentalnog zdravlja među mladima kao „razornu“ krizu još 2021. godine.
Novi globalni broj sreće objavljen je da se poklopi sa Međunarodnim danom sreće Ujedinjenih nacija. Zasnovan je na odgovorima građana iz više od 140 zemalja i „pokrenut je podacima iz Galupove svetske ankete i analiziran od strane nekih od vodećih svetskih naučnika za dobrobit“, objasnio je VHP.
Prvih 10 zemalja na listi zaokružuju, počevši od 6., Holandija, Norveška, Luksemburg, Švajcarska i Australija. Kanada je zauzela 15., a Ujedinjeno Kraljevstvo 20. mesto.
Na dnu liste od 143 zemlje: Avganistan.
Po prvi put, istraživanje je takođe pokušalo da proceni nivoe sreće prema godinama.
„Upoređujući generacije, oni rođeni pre 1965. u proseku su srećniji od onih rođenih od 1980. godine“, otkrio je VHP. „Među milenijalcima procena sopstvenog života opada sa svakom godinom života, dok među Boomerima zadovoljstvo životom raste sa godinama.
Međutim, bilo je razlika između zemalja kada su u pitanju razlike u generacijskoj sreći.
„Pronašli smo neke prilično zapanjujuće rezultate“, rekao je Džon Helivel, profesor ekonomije emeritus na Ekonomskoj školi u Vankuveru na Univerzitetu Britanske Kolumbije u Kanadi i urednik Vorld Happiness Report-a.
Na primer, sreća među mladima (uzrasta od 15 do 24 godine) opala je u Severnoj Americi, Zapadnoj Evropi, Bliskom istoku i Severnoj Africi i Južnoj Aziji od 2019. godine, navodi se u izveštaju.
Ali svuda drugde, mlađi ljudi se sada osećaju bolje nego prethodnih godina.
„Postoji velika raznolikost među zemljama u relativnoj sreći mlađe, starije populacije i populacija između njih“, rekao je Helivel u saopštenju za javnost. „Stoga su globalni rangovi sreće prilično različiti za mlade i stare, do mere koja se mnogo promenila u poslednjih desetak godina.
Litvanija je najsrećnije mesto za život ako imate 30 godina ili manje, navodi se u izveštaju, dok je Danska najsrećnije mesto za ljude koji imaju 60 ili više godina.
Neke zemlje su videle velika poboljšanja u svom nivou sreće. Na primer, Srbija je u stalnom porastu za 69 mesta na rang listi od 2013. godine, da bi zauzela 37. mesto u 2024. Bugarska je zabeležila sličan rast od 63 mesta, na 81. mesto ove godine.