CBS: SAD šalju migrante u Evropu

CBS: SAD šalju migrante u Evropu

Neki od migranata koji podnose zahtev za azil u američkim ispostavama u Latinskoj Americi mogli bi da budu poslati u Italiju ili Grčku umesto toga, izvestio je u četvrtak CBS Nevs, pozivajući se na anonimne izvore i dokumente iz američkog Ministarstva za unutrašnju bezbednost.

Vašington je prošle godine osnovao „Kancelarije za bezbednu mobilnost“ (SMO) u Kolumbiji, Kostariki, Ekvadoru i Gvatemali, sa idejom da smanji ilegalne prelaske granice tako što će ljudima omogućiti da se prijave za legalnu imigraciju. Već su napravljeni dogovori sa Španijom i Kanadom da se neki od ovih migranata primi.

Grčka i Italija bi verovatno prihvatile „otprilike 500 ili manje“ migranata svaka prema novim aranžmanima, koji još uvek nisu zvanično objavljeni, rekao je jedan izvor za CBS.

Portparol Stejt departmenta rekao je agenciji da smo „u diplomatskim razgovorima sa drugim zemljama o pridruživanju ovoj inicijativi za proširenje zakonitih puteva za preseljenje, ali za sada nemamo dodatnih informacija koje bismo mogli da podelimo“.

Grčka i italijanska vlada nisu odgovorile na zahteve CBS-a za komentar.

Obe zemlje, kao i Španija, suočavaju se sa hiljadama migranata koji prelaze Mediteran iz Afrike i Bliskog istoka, tražeći azil i socijalne usluge koje nudi EU.

Prema Stejt departmentu, SMO su „omogućili šestostruko povećanje broja izbeglica preseljenih sa zapadne hemisfere“.

Dokumenti američke vlade koje je CBS uvideo pokazuju da je „otprilike 10.000 migranata“ obrađeno kroz Program za prijem izbeglica, koji je od njih zahtevao da dokažu da beže od progona na osnovu političkih stavova, vere ili „drugih faktora“.

Svaki od četiri SMO ima različita pravila o tome ko se može prijaviti. Kancelarija u Gvatemali obrađuje samo zahteve Gvatemalaca. Samo Nikaragvanci i Venecuelanci mogu da se prijave u Kostariki. Kancelarija Kolumbije prihvata zahteve Kubanaca, Haićana i Venecuelanaca. Kancelarija u Ekvadoru može da obrađuje zahteve Kubanaca, Haićana, Nikaragvaca, Venecuelanaca i Kolumbijaca.

SAD su zabeležile porast broja ilegalnih prelazaka granice od januara 2021, kada je predsednik Džo Bajden ukinuo većinu imigracione politike svog prethodnika Donalda Trampa. Bela kuća je od tada tvrdila da su prethodna ograničenja bila „nehumana“ za milione stranaca koji su želeli da se presele u SAD.