Vlada SAD je zvanično okončala svoju pravnu borbu protiv predstojeće ekspedicije na olupinu Titanika, nakon što je kompanija RMS Titanic Inc. smanjila svoje planove ronjenja. Ipak, SAD upozoravaju da bi mogle pokrenuti sudske postupke oko budućih ekspedicija ako prekrše savezni zakon i sporazum sa Velikom Britanijom da se olupina tretira kao grobnica.
Spor je počeo prošle godine kada je RMS Titanic Inc., kompanija sa sedištem u Džordžiji, najavila ekspediciju za sredinu jula. Kompanija je prvobitno planirala da snimi slike unutar odsečenog trupa broda i da preuzme artefakte iz polja krhotina.
Međutim, RMST je revidirao svoje planove nakon smrti Pol-Anri Nargeoleta, direktora podvodnog istraživanja, u eksploziji podmornice Titan u blizini olupine Titanika u junu. Kompanija sada planira da pošalje podmornicu bez posade koja će snimati samo spoljne slike olupine.
Američka vlada je okončala svoje pravne napore protiv ove ekspedicije zbog revidiranih planova kompanije. Ipak, upozorila je da buduće ekspedicije koje bi uključivale vađenje predmeta iz unutrašnjosti olupine ili okolnog polja krhotina mogu biti nezakonite.
RMST je sudski priznat upravnik Titanikovih artefakata od 1994. godine. Kompanija je oporavila i sačuvala hiljade artefakata koje su milioni ljudi videli kroz njegove eksponate.
Okružni sudija SAD Rebeka Bič Smit je tokom martovskog sudskog saslušanja napomenula da bi slučaj američke vlade protiv RMST-a pokrenuo ozbiljna pravna pitanja ako bi se nastavio. Ona je izrazila sumnju da li Kongres može sudovima da oduzme admiralsku jurisdikciju zbog brodoloma.
RMST je na neodređeno vreme odložio planove za preuzimanje i izlaganje radija koji je emitovao Titanikove pozive u pomoć zbog pandemije koronavirusa. Sudija Smit je primetio da možda ističe vreme za ekspedicije unutar Titanika, jer brod brzo propada.