Rusija zabranjuje promene pola

Rusija zabranjuje promene pola

Ruski parlament je u sredu izneo predlog da se zabrani skoro svaka operacija promene pola, kao i promene pola u zvaničnim dokumentima. Predsednik Vjačeslav Volodin naveo je američku statistiku kao argument da se nastavi brzo i „zabrani sve ovo blud“.

Amandmane na dva zakona podržalo je više od 400 od 450 poslanika u prvom čitanju, a sada se upućuju regionima i vladinim ministarstvima na konsultacije. Volodin je rekao novinarima da se nada da će konačna verzija biti usvojena pre kraja tekuće zakonodavne sednice, u proleće 2024. godine.

Jedan od amandmana bi medicinskim radnicima zabranio „medicinske intervencije koje imaju za cilj promenu pola osobe, uključujući formiranje primarnih i (ili) sekundarnih polnih karakteristika osobe drugog pola“.

Drugi bi blokirao administrativne zahteve za promenu pola na zvaničnim dokumentima bez dokaza o operaciji – koja će uskoro biti zabranjena. Predložene izmene bi, međutim, omogućile neke hirurške zahvate kako bi se otklonile „urođene anomalije“ kod dece.

U govoru, Volodin je rekao da prema postojećim zakonima, Rus može da ode na kliniku, plati 30-60.000 rubalja [355-710 dolara] za promenu pola, dobije dokumenta koja potvrđuju njihovo novo ime, a zatim „uđe u brak i – Bože sačuvaj! – usvojiti dete.”

„Najgori deo je zlostavljanje dece“, rekao je Volodin poslanicima. „U SAD, gde se promovišu ove nove pseudo-vrednosti, udeo transrodnih osoba među tinejdžerima je već tri puta veći nego među odraslima. Ovo je rezultat propagande. Broj dece koja primaju hormonsku terapiju se više nego udvostručio za pet godina. Pumpanje dece hormonima počinje sa osam godina. Za samo pet godina, između 2017. i 2021. godine, urađeno je više od 2.000 operacija promene pola kod dece uzrasta od 13 do 17 godina.

On je pozvao Ministarstvo zdravlja da ne izmišlja amandmane na osnovu brige za dobrobit ljudi. Ispravan način da se brinemo o ljudima je „zabrana ovog bluda“, tvrdio je Volodin.

Ministarstvo je odgovorilo na predlog „veoma emotivnim“ pismom, rekao je Komori zamenik predsednika Pjotr Tolstoj. On je parafrazirao argument ministarstva da će zakon izazvati „etičke, medicinske i socijalne probleme“ pojedincima čija dokumentacija više neće „odgovarati stvarnosti koja se razvila u njihovim glavama“ i koji bi zbog toga mogli da izvrše samoubistvo.

Zamenik ministra zdravlja Oleg Salagaj rekao je da će transeksualci nastaviti da dobijaju normalnu medicinsku negu ako amandmani prođu, napominjući da je ukupno 996 ljudi podnelo zahteve za promenu pola u pasošima 2022. godine, ali da je „daleko manje“ podvrgnuto hirurškim zahvatima.

Prošlog novembra, Volodin je predvodio usvajanje zabrane „LGBTK, pedofilije i propagande promene pola“ u svim reklamama, knjigama, filmovima i medijima. On je tvrdio da će taj potez „zaštititi našu decu, budućnost zemlje, od mraka koji šire SAD i evropske države“.