Rusija neće igrati „opasne rodne igre“, rekao je šef njenog gornjeg doma parlamenta u žestokom napadu na seksualne manjine u poruci povodom Međunarodnog dana žena, jednog od najslavnijih državnih praznika u zemlji, piše Rojters.
Izražavanje lezbejskog, gej, biseksualnog i transrodnog (LGBT) načina života gotovo je nemoguće u Rusiji, koja svojim zakonom o „gej propagandi“ zabranjuje distribuciju materijala o netradicionalnim vezama među bilo kojom starosnom grupom i promociju homoseksualnih odnosa deci.
Postoje ljudi sa rodnim „anomalijama“, ali „tiranija manjina“ se ne može desiti, rekla je Valentina Matvijenko, čvrsta saveznica predsednika Vladimira Putina i kao predsedavajuća Saveta Federacije koja se smatra najmoćnijom ženom Rusije.
„Muškarci i žene su biološka, društvena i kulturna okosnica zajednica“, napisala je Matvijenko na blogu na veb stranici Saveta.
„Dakle, u našoj zemlji nema i nikada neće biti opasnih rodnih igara. Ni u vrtićima, ni u školama, ni u obrazovanju, ni u politici, ni u zakonodavstvu. Ostavimo Zapadu da sprovede ovaj opasan eksperiment na sebi.”
Ruske vlasti kažu da brane moral pred neruskim liberalnim vrednostima koje promoviše Zapad, ali aktivisti za ljudska prava kažu da je zakon o gej propagandi široko primenjen da bi se zastrašila ruska LGBT zajednica.
Matvijenko, rođena u Ukrajini, nazvala je 8. mart jednim od „najomiljenijih praznika“ u Rusiji, dok su političari i zvaničnici požurili sa žarkim željama za Dan žena.
„Znamo koliko u životu zavisi od vas, drage naše žene, od vašeg truda i vaše duhovne velikodušnosti, koliko energije ulažete u brigu o deci, kako bi u porodici vladali ljubav, udobnost i sloga“, rekao je Putin u videu čestitke objavljenom na Telegram kanalu Kremlja.
„Posebnu zahvalnost uputio je vojnim osobama, rekavši da njihova hrabrost zadivljuje i „najprekaljenije borce“.
Rusija već godinu dana ratuje sa Ukrajinom i ne nazire joj se kraj. Kijev i njegovi saveznici to nazivaju imperijalističkim otimanjem zemlje u kojem su hiljade ubijenih, milioni Ukrajinaca raseljeni, a gradovi i sela pretvorena u ruševine.
Međunarodni dan žena prvi put je obeležen u Rusiji pre 110 godina i jedan je od njenih najvažnijih praznika, pored dočeka Nove godine i Dana pobede.
Iako je ispunjen javnim i privatnim proslavama, cvećem i poklonima, nema nikakve veze sa feminističkim pokretom za zaštitu prava žena.
Ustav garantuje jednaka prava za muškarce i žene, ali Ruskinje se i dalje suočavaju sa nejednakošću i od njih se očekuje da daju prednost majčinstvu u odnosu na profesionalni razvoj.
Njihova situacija se pogoršala kada je Rusija dekriminalizovala nasilje u porodici 2017. Prema studiji novinske agencije RIA iz 2013. godine, do 36.000 žena svakodnevno se suočava sa nasiljem u porodici.