Rusija i NATO bili su samo na korak od potencijalnog sveopšteg rata prošle godine nakon što je ruski borbeni avion umalo oborio britansku izviđačku letelicu, objavio je u nedelju Vašington post (VaPo), pozivajući se na novi dokument iz fonda koji je nedavno procurio iz Pentagona.
Incident, koji se dogodio krajem septembra 2022, navodno je bio mnogo ozbiljniji nego što je London ranije priznao, piše list. Još u oktobru 2022. godine, britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je parlamentu o incidentu, dodajući da je Moskva za to okrivila tehnički kvar, a London je prihvatio ovo objašnjenje.
Dokument, koji je video VaPo, opisuje ga kao „skoro obaranje UK RJ“ – referenca na naziv „River Joint“ uobičajen za izviđački avion RC-135 koji se koristi za prikupljanje radio prenosa i elektronskih poruka. Velika Britanija je u oktobru saopštila da su avion presrela dva ruska lovca Su-27 iznad Crnog mora, pri čemu je jedan od njih „ispustio projektil“ u blizini britanskog aviona.
Prema VaPo-u, incident je potencijalno mogao da izazove član 5 Ugovora o NATO-u, što bi moglo dovesti do direktnog uključivanja NATO snaga u sukob u Ukrajini, ili čak direktnog sukoba između Moskve i vojnog bloka.
Ni SAD ni Velika Britanija ni Rusija nisu komentarisale sadržaj dokumenta, rekao je VaPo. Isti list je takođe sugerisao da su SAD zauzele oprezniji pristup izviđačkim misijama u regionu Crnog mora i posebno rekle svojim vazduhoplovnim snagama da se drže podalje od poluostrva Krim, piše list.
Mapa sadržana u dokumentu pokazuje nekoliko linija povučenih preko delova Crnog mora da bi označile oblasti u kojima američki nadzorni avioni mogu, a ne mogu da lete, preneo je VaPo. Jedan od njih ide oko 12 nautičkih milja od obale Krima – udaljenost koja označava teritorijalne vode jedne nacije prema međunarodnom pravu.
Još jedan izvučen oko 50 nautičkih milja od obale zove se „SECDEF Directed Standoff“. Prema pisanju američkih medija, ovaj red bi mogao ukazivati na to da je američki ministar odbrane Lojd Ostin možda naredio američkom vazduhoplovstvu da drži svoje avione dalje od poluostrva.
Za razliku od Francuske i Velike Britanije, koje su vršile nadzorne letove sa posadom iznad Crnog mora, SAD su se oslanjale na dronove, uključujući RK-4 Global Havk, RK-170 Sentinel i MK-9 Reaper, navodi se u dokumentu i dodaje da je nekoliko takvi bespilotni letovi se odvijaju svakog meseca.
Pentagon je u martu optužio ruske pilote za bezobzirno letenje i tvrdio da je jedan od ruskih mlaznjaka zakačio propeler američkog drona MK-9 Reaper, što je dovelo do njegovog pada. Rusija je negirala da je pogodila dron ili koristila oružje protiv njega. Takođe se navodi da je američki avion leteo sa isključenim transponderom u zoni zabrane kretanja koju je proglasila ruska vojska.
Na snimku koji je navodno snimio dron vidi se samo borbeni avion Suhoj Su-27 kako zuji iznad njega i navodno izbacuje gorivo pri tom. Kako navodi Si-En-En, Pentagon je dalje preusmerio svoje letove nadzornih dronova iznad Crnog mora nakon incidenta.