Razjašnjavanje procesa usvajanja tehnologije pametnog stočarstva od strane farmera u Japanu

Razjašnjavanje procesa usvajanja tehnologije pametnog stočarstva od strane farmera u Japanu

Rast stanovništva, rast prihoda i promene u ishrani doveli su do povećanja potražnje za stočnim proizvodima na globalnom nivou, naglašavajući potrebu za pametnim stočarskim tehnologijama.

Pametne stočarske tehnologije kao što su automatizovani sistemi za mužu, precizni sistemi za hranjenje i uređaji za praćenje zdravlja su potrebni da bi se osigurala sigurnost hrane uz istovremeno smanjenje uticaja na životnu sredinu i obezbeđivanje dobrobiti životinja. Međutim, da bi se u potpunosti prepoznao potencijal ovih tehnologija, važno je razumeti proces njihovog usvajanja od strane farmera.

U studiji objavljenoj u časopisu Tehnološko predviđanje i društvene promene, tim istraživača na čelu sa vanrednim profesorom Takumijem Ohašijem sa Tehnološkog instituta u Tokiju bacio je svetlo na dinamičke aspekte usvajanja pametne tehnologije stočarstva u Japanu.

„Uprkos napretku, farmeri nisu u potpunosti usvojili tehnologije pametnog stočarstva u Japanu. Ova neslaganja naglašava potrebu za identifikacijom faktora koji podstiču ili sprečavaju farmere da koriste pametne tehnologije stočarstva u Japanu“, objašnjava Ohaši.

Da bi istražili konkretne razloge za sporo usvajanje pametnih stočarskih tehnologija od strane farmera, istraživači su obavili intervjue sa 10 stručnjaka iz industrije stoke, svinja i živine. To uključuje istraživače, prodavce i programere tehnologije koji blisko sarađuju sa poljoprivrednicima na razvoju i implementaciji pametne tehnologije u Japanu.

Od njih je zatraženo mišljenje o 20 faktora koji utiču na usvajanje pametnih tehnologija stočarstva. Faktori su identifikovani kroz pregled obima i pokrili su različite aspekte, kao što su poreklo farmera, poznavanje pametnih tehnologija, otvorenost za isprobavanje novih proizvoda, pogledi na prednosti i lakoću korišćenja tehnologije, finansijski resursi i poljoprivredne metode.

Istraživači su zatim postavili dodatna pitanja kako bi razumeli motivacije, prepreke i spoljne faktore koji utiču na odluke farmera da usvoje ove tehnologije.

Istraživači su otkrili da u Japanu blisko povezana priroda malih poljoprivrednih zajednica značajno utiče na odluke stočara. Poljoprivrednici su pod snažnim uticajem mišljenja i iskustava članova zajednice od poverenja.

Ako prodavci tehnologije ili kolege farmeri u svojoj zajednici dele pozitivna iskustva sa pametnom tehnologijom, veća je verovatnoća da će drugi farmeri usvojiti ove tehnologije. Osim toga, očekuje se da će se njihovo mišljenje o pametnoj tehnologiji promeniti na osnovu ličnog iskustva sa njom.

Studija otkriva generacijsku podelu u porodičnim farmama, pri čemu su mlađi farmeri koji imaju progresivni način razmišljanja otvoreniji za usvajanje novih tehnologija, u poređenju sa starijim farmerima koji imaju konzervativniji način razmišljanja.

„Usvajanje tehnologije pametnog stočarstva je složen proces korak po korak, koji zahteva od farmera da se podvrgnu različitim fazama umesto da donose jednu odluku. Na svaku fazu uključenu u ovaj proces utiču različiti faktori na farmi, društveno-tehnički i nivoe pejzaža, uključujući vladine politike i dobrobit životinja Razjašnjavanje ovog slojevitog procesa može pružiti dublji uvid u izazove i složenosti sa kojima se suočavaju farmeri u usvajanju novih tehnologija“, kaže Ohashi.

Istraživači preporučuju tri načina za podsticanje usvajanja pametne tehnologije u Japanu. Prvo, oni predlažu kreiranje politika koje će poljoprivrednicima olakšati usvajanje pametne tehnologije. Drugo, veruju da dobavljači tehnologije treba da pomognu poljoprivrednicima da shvate prednosti pametne tehnologije i da ih ohrabre da podele svoja pozitivna iskustva sa svojim vršnjacima.

Na kraju, oni predlažu da se poljoprivrednicima ponudi posebna obuka kako bi im se pokazalo kako pametna tehnologija može učiniti njihov rad lakšim i efikasnijim.