Rastući broj ozbiljnih povreda povezanih sa proširenim graničnim prelazom između Meksika i SAD

Rastući broj ozbiljnih povreda povezanih sa proširenim graničnim prelazom između Meksika i SAD

Proširenje graničnog prelaza između SAD-a i Meksika, koje je rezultiralo povećanim brojem ozbiljnih povreda, nedostatkom odgovarajuće medicinske brige i nedostatkom prevodilačkih resursa, izazvalo je humanitarnu i zdravstvenu krizu prema istraživačima časopisa Trauma Surgery & Acute Care Open.

Tokom 2021. i 2022. godine, 38 različitih nacionalnosti i 21 jezik osim španskog bili su zastupljeni među onima koji su pokušali da pređu jedan deo zida na granici između Meksika i SAD-a. Zid, koji je produžen za 50 milja i podignut na 30 stopa visine u južnoj Kaliforniji, završen je izgradnjom 2019. godine.

Centri za traumu u južnoj Kaliforniji prijavili su porast u broju i ozbiljnosti povreda mozga, ortopedskih i kičmenih povreda prouzrokovanih padom s graničnog zida od tada.

Analizom bolničke i medicinske dokumentacije, istraživači su identifikovali 597 pacijenata koji su povređeni prilikom pokušaja prelaska zida između SAD-a i Meksika, dolazeći iz 38 različitih zemalja. Prosečna starost ovih pacijenata bila je 32 godine, pri čemu je tri četvrtine bili muškarci.

Većina pacijenata otpuštena je u SAD-u, dok su destinacije otpuštanja bile raznolike širom zemlje. Kalifornija je bila najčešća destinacija (49%), s preko 15% pacijenata otpuštenih u regionu San Dijega. Ostali su otpušteni u Njujorku (više od 5%), Floridi (više od 3%), u pritvoru policije (20%) i vraćeni nazad u Meksiko (4%).

Iako je većini migranata dijagnostikovana ozbiljna povreda, njih 85% je otpušteno izvan oblasti San Dijega. Istraživači su primetili da su stope praćenja bile niske čak i za one koji su otpušteni unutar San Dijega.

Nedostatak naknadne nege može dovesti do neprepoznatih postoperativnih komplikacija i odgađanja rehabilitacione terapije, otežavajući oporavak od potencijalno onesposobljavajućih povreda.

Studija karakteriše globalnu prirodu zdravstvene i humanitarne krize koja se dešava na granici između SAD-a i Meksika, sa raznolikom populacijom pacijenata iz pet kontinenata, 38 zemalja, 22 jezika i različitim destinacijama otpuštanja.

Povećanje broja prijava za padove s graničnog zida od 2017. godine ukazuje na već postojeće rizike migracije, kao što su izlaganje ekstremnim temperaturama. Autori ističu da su ove povrede potencijalno sprečive i da su potrebne intervencije na svim nivoima kako bi se smanjile štete.