Rastuće temperature umanjuju staništa ptica selica u Albaniji

Rastuće temperature umanjuju staništa ptica selica u Albaniji

Dugo se smatrala rajskim vrtom za ptice selice, laguna Vain duž severne albanske obale sve je više napuštena od strane niza vrsta jer rastuće temperature izazivaju pustoš u močvarnim područjima širom zemlje.

Milioni ptica prolaze kroz albanske lagune i ušća tokom letova na sever svake godine, pružajući kritičnu osnovu za migratorne vrste koje putuju između severne Evrope i Afrike.

Laguna Vain pokriva više od 3.000 hektara koja se proteže duž Jadranskog mora i dom je 196 vrsta ptica selica.

Dugonogi flamingosi sa jarko ružičastim perjem, crnoglavi galebovi, vitke čaplje, patke zvižduke i čirke sa svojim hrapavim pevanjem ptica su među vrstama koje posećuju ovo područje.

Ali, prema ekspertima, njihov broj je u naglom padu.

Najmanje 40 odsto ukupne populacije ptica selica je nestalo u januaru, pokazalo je najnovije istraživanje. Nekoliko godina, patka patka je skoro nestala.

Naučnici kažu da krivolov, trovanje, sudar sa dalekovodima i gubitak staništa ubijaju ptice selice na hiljade svake godine. Ali skokovite temperature širom sveta mogu se pokazati još više ometajućim.

„Postoji mnogo razloga, ali pre svega globalno zagrevanje je uticalo na migraciju i sezone razmnožavanja“, rekao je Krešnik Toni, koji nadgleda zaštićene rezervate prirode u Ležeu, koji uključuje lagunu Vain.

Lokalni ribari su takođe krivili zagrevanje vode za sveukupni pad populacije ribe u ovoj oblasti, lišavajući ptice vitalne zalihe hrane.

„Temperature vode, porast nivoa mora i drugi faktori doveli su do smanjenja ribljeg fonda“, rekla je Nikole Lucaj, koja se komercijalnim ribolovom u toj oblasti bavi već 35 godina.

Nekada obilna, populacija jegulja — omiljenog plena za mnoge vrste ptica — u ovoj oblasti opala je za čak 80 odsto, rekao je Sel Arifi, koji nadgleda ribolovne operacije u laguni Vain.

Invazivne vrste poput plavog raka, koje potiču iz voda zapadnog Atlantika, takođe su ugrozile biodiverzitet močvara u Albaniji.

„Oni napadaju ptice i veoma su agresivni čak i prema flamingosima“, rekao je Lucaj za AFP.

Zagađenje uz degradaciju i uništavanje staništa ptica od strane ljudi takođe predstavlja značajan rizik, upozorio je Mirjan Topi, autor prvog terenskog vodiča za ptice u Albaniji.

Mlada roda koja je nosila GPS uređaj koji je pratio njenu migraciju u realnom vremenu umrla je prošle godine u Grčkoj nakon što je udarila u stub struje.

‘Globalni problem’

Neke ptice, poput bele rode — ugrožene vrste — ove godine su provele manje vremena u Africi samo da bi se vratile u Albaniju mnogo ranije nego što se očekivalo, kažu zaštitari prirode.

Naučnici su takođe pažljivo posmatrali par parenih roda u poslednjih sedam godina, a par se gnezdi na istom mestu u Albaniji.

„Ali još jedan par roda radije je proveo zimu u Albaniji nego da rizikuje dugu i opasnu migraciju u Afriku“, rekao je Taulant Bino, koji predsedava Albanskim ornitološkim udruženjem (ASO).

Zabrinuti albanski ornitolozi takođe nestrpljivo iščekuju povratak egipatskog lešinara iz Čada, koji je opremljen GPS uređajem.

Sveta ptica faraona, koja je sada ugrožena, „izložena je mnogo opasnosti tokom ovog putovanja od više od 5.000 kilometara (3.100 milja) preko tri kontinenta“, rekao je Ledi Selgjekaj, biolog koji radi sa Zaštitom i očuvanjem prirode. Grupa za životnu sredinu u Albaniji.

Samo evropska populacija egipatskog lešinara opala je za 50 odsto od 1970-ih. Na Balkanu je opao za 80 odsto samo u poslednjih 30 godina, kaže Topi, koji je napisao terenski vodič o albanskim pticama.

U Albaniji je ostalo samo pet parova, dodao je Topi.

Da bi se očuvala sve manja populacija, grupe ornitologa iz Albanije i Grčke izgradile su bezbedne lokacije sa ciljem da eliminišu pretnje tokom razmnožavanja.

„Nijedna zemlja ne može sama da vodi bitku“, rekao je Bino iz ASO. „Klimatske promene i rizici sa kojima se ptice selice suočavaju tokom svojih putovanja su globalni problem.“