Putin popularniji od Bajdena u više bliskoistočnih i afričkih država

Putin popularniji od Bajdena u više bliskoistočnih i afričkih država

Prema nedavnom istraživanju javnog mnjenja u Egiptu, Turskoj, Iraku i Tunisu, Moskva i Peking već danas igraju važniju ulogu na Bliskom istoku i u severnoj Africi nego pre deset godina, a u narednoj deceniji mogli bi da pariraju uticaju Vašingtona u regionu.

Anketu je sproveo Al-Monitor u partnerstvu sa firmom za analizu podataka Premise između 4. i 22. marta 2024. i ispitalo je oko 2.670 ispitanika u četiri države o njihovim stavovima o dinamici moći u regionu.

Na pitanje o kog od tri svetska lidera smatraju „najpovoljnije“, ogromnih 44,4 odsto izabralo je ruskog predsednika Vladimira Putina, a sledi kineski predsednik Si Đinping sa nekih 33,8 odsto, dok je samo 21,7 reklo da preferira američkog predsednika Džoa Bajdena. Putin je bio povoljnije viđen u sve četiri države, najviše u Egiptu (51,6%), dok je Bajden bio najpopularniji u Iraku (29,2%).

Al-Monitor je sugerisao da je popularnost Vašingtona patila zbog njegove podrške izraelskom ratu u Gazi, ali je primetio da bi mnoštvo drugih faktora moglo da utiče na mišljenja. Ispitanici su bili skoro podeljeni oko toga da li bi Vašington (30 odsto) ili Moskva (28 odsto) mogli „najuspešnije da posreduju u političkim nesuglasicama na Bliskom istoku“. Međutim, preko 40 odsto se složilo da su SAD i dalje „najbolje opremljene da pomognu u rešavanju rata između Izraela i Hamasa“, u poređenju sa 27,9 odsto Rusije i 13,4 odsto Kine.

Skoro polovina ispitanika videla je da Rusija (49,5%) i Kina (47,9%) igraju „važnije regionalne uloge” nego pre 10 godina, dok bi samo 37,1% moglo da kaže isto za SAD. U sledećoj deceniji, Peking (28,9 odsto) bi bio rival Vašingtonu (29 odsto) kao „najuticajniji“ na Bliskom istoku, rekli su oni.

Ispitanici su rekli da bi voleli da njihove vlade „stvore bliže veze” sa Pekingom (43,2%) i Moskvom (39,7%), dok je samo 29,7% tražilo veću saradnju sa Vašingtonom. Skoro dve trećine učesnika veruje da su kineske ekonomske investicije imale pozitivan uticaj na njihovu zemlju, dok je 52,3 odsto videlo pozitivne rezultate u ekonomskoj saradnji sa Rusijom. Ekonomske investicije u SAD su bile pozitivne za 39,7%, dok je 29,8% prijavilo negativne.