Tri farme mleka u Kaliforniji su stavljene u karantin nakon što su krave na tim farmama pozitivno testirane na visokopatogenu ptičju gripu (HPAI), prema saopštenju državnog Ministarstva za hranu i poljoprivredu (CDFA). Kalifornija, koja čini petinu američkog mleka i proizvodi najveći deo mlečnih proizvoda u zemlji, suočava se s ovom neobičnom situacijom.
Iako je potvrđeno prisustvo ptičjeg gripa među krava, CDFA je obezbedio javnost da je snabdevanje pasterizovanim mlekom i mlečnim proizvodima u državi i dalje bezbedno za konzumaciju. „Ove infekcije ne predstavljaju rizik za mlečne proizvode koje konzumiramo, s obzirom na to da je mleko koje prolazi kroz proces pasterizacije sigurno“, rekao je sekretar CDFA, Karen Ros.
Ovo izbijanje ptičjeg gripa među kravljim stokom je neočekivano, s obzirom na to da se virus prethodno najčešće javljao među pticama. Prvi slučajevi zabeleženi su u Teksasu u martu, gde su krave pokazivale simptome poput promenjenog i zgušćenog mleka. Od tada, 197 krava u najmanje 14 američkih država bilo je pozitivno na HPAI, uključujući Kanzas, Mičigen, Ajdaho, Ohajo i Kolorado.
„Naše iskustvo sa HPAI u živinarstvu omogućilo nam je da se pripremimo za ovakve situacije,“ dodala je Ros. „Zdravlje radnika i javno zdravlje su naši prioriteti, i radimo sve što je u našoj moći da se ovaj incident reši što je brže moguće.“
U Kaliforniji, nema prijavljenih slučajeva ptičjeg gripa među domaćom živinom, što sugeriše da se virus širi između krava, a ne preko ptica. Do sada nisu zabeleženi slučajevi prenosa na ljude, ali vlasti upozoravaju radnike u mlekarama da koriste zaštitnu opremu prilikom rukovanja sirovim mlekom.
Kolorado se trenutno suočava sa sličnim problemom, gde su zaražena 12 stada stoke. Istraživanje se nastavlja kako bi se otkrio tačan način prenosa virusa i dodatno zaštitili proizvođači mleka i potrošači.