Visoko patogena ptičja influenca (HPAI) potvrđena je u populacijama smeđih pomornica na Bird Islandu, Južna Džordžija – prvi poznati slučajevi u antarktičkom regionu.
Nakon izveštaja o nekoliko potencijalno simptomatičnih ptica i neobjašnjivom mortalitetu, osoblje Britanskog antarktičkog istraživanja (BAS) na Bird Islandu uzelo je uzorke za testiranje. Brisevi su vraćeni u Veliku Britaniju i testirani u laboratorijama Agencije za zdravlje životinja i biljaka u Vejbridžu, gde su dali pozitivne rezultate.
Prirodni putevi su primarni načini širenja HPAI i verovatno je da je širenje bolesti izazvano povratkom ptica iz njihove migracije u Južnu Ameriku, gde postoji veliki broj slučajeva HPAI. BAS i Vlada Južne Džordžije i Ostrva Južnih Sendviča (GSGSSI) ostaju na oprezu u pogledu daljih slučajeva, a naučni programi i programi za posetioce se trenutno nastavljaju pod pojačanim merama biološke bezbednosti.
BAS radi u bliskom partnerstvu sa GSGSSI, vođeni njihovim višestepenim planom odgovora za praćenje i upravljanje epidemijom. Najnovija verzija ovih protokola se može naći u GSGSSI Priručniku o biološkoj bezbednosti.
BAS upravlja sa dve istraživačke stanice u Južnoj Džordžiji, uključujući i jednu na Bird Islandu gde su identifikovani potvrđeni slučajevi. Kao rezultat potvrđenih slučajeva HPAI, većina terenskog rada koji uključuje rukovanje životinjama je obustavljena. Mere biološke bezbednosti se nastavljaju, uključujući pojačano čišćenje odeće i terenske opreme, i posmatranje područja velike gustine divljih životinja.
Ključni elementi šireg naučnog programa na Ostrvu ptica nastavljaju se pod oprezom, uključujući dugotrajno praćenje morskih predatora kao što su lutalice, crnobri i sedoglavi albatrosi, severne i južne džinovske burevice, makaroni pingvini i gentoo pingvini. Ova zapažanja čine Ostrvo ptica jednom od kolonija morskih ptica koje se pomno prati na svetu, opremajući naučnike i konzervatore indikatorima promene vrsta.
Nije moguće predvideti uticaj HPAI širom Južne Džordžije, s obzirom na to da su obrasci prenošenja i mortaliteta u Evropi i na prostoru Amerike veoma promenljivi. GSGSSI i BAS će nastaviti da rade zajedno na praćenju uticaja divljih životinja na Ostrvu ptica i potencijalnog širenja na druga područja.
Ptičija influenca je virusna bolest koja prvenstveno pogađa ptice. Nisko patogeni virusi ptičjeg gripa su česti kod divljih ptica i često ne izazivaju znake bolesti. Međutim, neki sojevi virusa, uključujući H5 i H7, veoma su patogeni kod domaće živine i mogu izazvati visoku smrtnost ako pobegnu u populacije divljih ptica. Oni su poznati kao visokopatogena ptičja influenca (HPAI).
Sadašnja epidemija H5N1 HPAI počela je 2022. godine i rezultirala je smrću velikog broja morskih ptica na severnoj hemisferi, na jugu Afrike i oko Atlantskog i Tihog okeana i širom Južne Amerike. Iako je pretežno još uvek virus koji pogađa ptice, tokom trenutne epidemije neki sisari su zaraženi. Često je to zbog toga što grabežljivci i čistači konzumiraju zaražene ptice ili leševe, ali su zabeleženi i slučajevi kod nekih morskih sisara gde ovaj način prenosa ne bi bio primenjiv.
Iako je prvenstveno virus koji se širi među pticama, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je primetila da, iako je broj slučajeva kod ljudi izuzetno redak, sve veći broj otkrivanja trenutnog soja H5N1 među sisarima izaziva zabrinutost da bi se virus mogao prilagoditi da lakše zaraze ljude.
Primarni način širenja HPAI su prirodni putevi, a potvrđeno prisustvo bolesti na južnoameričkom kontinentu činilo je velikom verovatnoćom da će bolest stići u Južnu Džordžiju u sezoni 2023–24. U pripravnosti, Vlada Južne Džordžije i Ostrva Južnih Sendviča (GSGSSI) ažurirala je svoje smernice o HPAI riziku i odgovoru na teritoriji. To uključuje poboljšane procedure biološke bezbednosti i mere za ublažavanje koje treba da se uvedu za različite grupe/aktivnosti u zavisnosti od HPAI rizika na svakom sletanju posetilaca ili naučnom mestu.
Iako izvor bolesti na Ostrvu ptica nije siguran, verovatno je da je uneta preko pomoraca koji su se vraćali sa svoje migracije u Argentini, gde je poznato da postoji veliki broj slučajeva.
Prisustvo HPAI bi moglo imati ozbiljne implikacije na obilne kolonije morskih ptica na teritorijama, a GSGSSI i British Antarctic Survei rade u partnerstvu na praćenju tekućih uticaja.