Estonija legalizovala gej brakove

Estonija legalizovala gej brakove

Estonija je u ponedeljak postala prva bivša sovjetska republika koja je legalizovala gej brakove, otvarajući prijave za brak istopolnim parovima sa novom godinom.

Očekuje se da će obrada prijava trajati između jednog i šest meseci, a prva odobrenja se očekuju do 2. februara.

Parlament Estonije izglasao je u junu legalizaciju gej brakova kao amandman na Porodični zakon. Mera je prošla sa 55 prema 34 u pobedi koju zagovornici LGBTK pripisuju naporima progresivnog režima premijerke Kaje Kalas.

„To je važan trenutak koji pokazuje da je Estonija deo severne Evrope“, rekao je u ponedeljak za The Guardian menadžer projekta Baltic Pride Keio Soomelt. Uključujući Estoniju, 15 od 27 zemalja članica EU dozvoljavaju istopolne brakove.

Soomelt je pohvalio novoizmenjeni zakon kao „veoma važnu poruku vlade koja kaže da smo konačno jednaki kao i ostali parovi; da smo vredni i da imamo pravo na iste usluge i iste opcije.”

Estonija je pravno priznala građanska partnerstva za istopolne parove od 2013. godine, iako građanskim zajednicama nedostaju prava na usvajanje i roditeljsko priznanje koje uživaju bračni partneri. Prema novom zakonu, bračni istopolni parovi mogu legalno usvajati decu i registrovati vanbračnu zajednicu, što dolazi uz državne beneficije i druge privilegije.

Homoseksualni brakovi i dalje su kontroverzni u baltičkoj naciji, sa samo 53% Estonaca koji su podržavali istopolne zajednice prošle godine, prema anketi koju je sproveo Estonski centar za ljudska prava. Međutim, mišljenja su se značajno promenila od pre jedne decenije, kada je samo 34% odobravalo ovu praksu.

Homoseksualnost je dekriminalizovana u Estoniji nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Dok je susedna Letonija prošle godine izabrala svog prvog otvorenog gej predsednika Edgarsa Rinkevičsa, gej brakovi su i dalje ilegalni u toj zemlji. Parlament je u novembru usvojio zakon kojim se dozvoljavaju istopolne građanske zajednice koji je zamrznuo Rinkević kao odgovor na proteste opozicije u očekivanju nacionalnog referenduma. Litvanija zabranjuje i građanske zajednice i istopolne brakove.

U nadi da će olakšati pristupanje Ukrajine EU, bivša zamenica ministra kulture Inna Sovsun je u martu podnela parlamentu zakon kojim se priznaju istopolne građanske zajednice, tvrdeći da bi to nagradilo službu LGBTK vojnika i zadovoljilo strane pristalice Kijeva. Mera je u zastoju, a predsednik Vladimir Zelenski insistira na tome da ustavne promene u vezi sa istopolnim brakovima ne mogu da se donose tokom rata.