Profit Huaveja pada u 2022. zbog sankcija, ali prodaja veća

Profit Huaveja pada u 2022. zbog sankcija, ali prodaja veća

Huavei je u petak prijavio pad profita od skoro 70 odsto prošle godine usred sankcija i izazova pandemije, ali je prodaja preduzeća porasla dok je kineski tehnološki gigant nastojao da se okrene digitalnoj industriji i smanji svoju ranjivost na sankcije SAD.

„Iako je istina da su pred nama značajni pritisci, još uvek vidimo mogućnosti da povećamo otporan poslovni portfolio, jedinstvenu konkurentsku prednost, poverenje naših kupaca i partnera i imamo hrabrosti da ulažemo u istraživanje i razvoj“, Erik Ksu, odlazeći rotirajući predsednik Huaveja, rekao je na konferenciji za novinare u petak.

Huavei je u petak saopštio da je njegov godišnji prihod za 2022. dostigao 642,3 milijarde juana (93,5 milijardi dolara), što je povećanje od 0,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Neto profit za ovu godinu iznosio je 35,6 milijardi juana (5,18 milijardi dolara), što je za 68,7% manje u odnosu na 2021. usljed pritisaka pandemije, američkih sankcija, povećanja cijena roba i pada potrošačkog poslovanja kompanije, koja uglavnom prodaje pametne telefone. Huavei je prijavio veći profit od 113,7 milijardi juana (16,55 milijardi dolara) od uobičajenog u 2021. zbog prodaje Honora, svog budžetskog poslovanja sa pametnim telefonima.

„Godina 2022. je godina u kojoj se Huavei izvukao iz kriznog režima. Američka ograničenja su sada naša nova normalnost i vraćamo se uobičajenom poslovanju“, rekla je Sabrina Meng, glavni finansijski direktor Huaveja, koja će postati menjač kompanije. predsednica od 1. aprila.

Takođe poznata kao Meng Vandžou, ona je ćerka osnivača Huaveja. Ona je bila u pritvoru skoro tri godine u Kanadi nakon što je uhapšena pod optužbom SAD da je lagala banke u Hong Kongu o poslovima sa Iranom kršeći trgovinske sankcije.

Meng je puštena na slobodu u skladu sa sporazumom sa Ministarstvom pravde SAD koji će odbaciti optužbe u zamenu za prihvatanje odgovornosti za lažno predstavljanje poslova Huaveja sa Iranom.

Huavei, jedan od prvih kineskih globalnih tehnoloških brendova, uhvaćen je između Kine i SAD. tenzije oko tehnologije i bezbednosti. Američki zvaničnici kažu da kompanija predstavlja bezbednosni rizik i da bi mogla da omogući kinesko špijuniranje, optužbu koju Huavei negira.

SAD su zabranile američkim firmama da posluju sa Huavejem, prekinuvši kineskoj firmi pristup čipovima i softveru kao što su Google usluge za njene pametne telefone.

Telekomunikaciona firma sa sedištem u Šenženu je od 2022. preusmerila svoj fokus na rast svog korporativnog poslovanja prodajom mrežne opreme i usluga industrijama kao što su zdravstvo, proizvodnja, transport i rudarstvo kako bi im pomogla da postanu digitalnije.

Poslovni prihodi kompanije Huavei u 2022. godini porasli su 30% u odnosu na prethodnu godinu na 133,2 milijarde juana (19,38 milijardi dolara). Njegov rast u 2021. iznosio je samo 2,1%.

Prihod od potrošačkog poslovanja njegove kompanije, koji prodaje pametne telefone, tablete i druge uređaje, nastavio je da opada, pao je za 11,9%. Huavei je bio najveći svetski proizvođač pametnih telefona 2020. godine, ali je od tada doživeo pad svog globalnog tržišnog udela nakon što je izgubio licencu za Android i Google usluge.

Huavei je jedan od najvećih svetskih potrošača u istraživanju i razvoju, izdvajajući rekordnih 161,5 milijardi juana (23,51 milijardi dolara) za istraživanje i razvoj u 2022. godini, što predstavlja 25% svog ukupnog prihoda.

Nešto više od polovine Huavei-jeve radne snage od 207.000 zaposlenih radi u istraživanju i razvoju.