Tokom poslednjih 25 godina, ozonska rupa koja se formira nad Antarktikom svakog proleća počela je da se smanjuje.
Ali tokom poslednje četiri godine, iako se rupa smanjila, opstajala je neobično dugo. Naše novo istraživanje je pokazalo da je umesto zatvaranja tokom novembra ostalo otvoreno do decembra. Ovo je rano leto – ključni period rasta novih biljaka na obalnom Antarktiku i vrhunac sezone razmnožavanja pingvina i foka.
To je briga. Kada se ozonska rupa formira, više ultraljubičastih zraka prolazi kroz atmosferu. I dok pingvini i foke imaju zaštitni pokrivač, njihovi mladi mogu biti ranjiviji.
Tokom proteklih pola veka, oštetili smo zaštitni ozonski omotač Zemlje korišćenjem hlorofluorougljenika (CFC) i srodnih hemikalija. Zahvaljujući koordinisanoj globalnoj akciji ove hemikalije su sada zabranjene.
Pošto CFC imaju dug životni vek, proći će decenije pre nego što se potpuno uklone iz atmosfere. Kao rezultat toga, još uvek vidimo da se ozonska rupa formira svake godine.
Lavovski deo štete od ozona se dešava iznad Antarktika. Kada se formira rupa, UV indeks se udvostručuje, dostižući ekstremne nivoe. Mogli bismo očekivati da ćemo tokom leta u Australiji ili Kaliforniji videti UV dane preko 14, ali ne i u polarnim regionima.
Srećom, na kopnu većina vrsta miruje i zaštićena je pod snegom kada se ozonska rupa otvori u rano proleće (od septembra do novembra). Morski život je zaštićen morskim ledenim pokrivačem, a šume mahovine na Antarktiku su pod snegom. Ovi zaštitni ledeni pokrivači su do sada pomogli da se većina života na Antarktiku zaštiti od oštećenja ozona.
U nizu neobičnih događaja između 2020. i 2023. godine ozonska rupa traje do decembra. Rekordni požari u Australiji 2019–2020, ogromna podvodna vulkanska erupcija kod Tonge i tri uzastopne godine La Ninje. Vulkani i šumski požari mogu ubrizgati pepeo i dim u stratosferu. Hemijske reakcije koje se dešavaju na površini ovih sitnih čestica mogu uništiti ozon.
Ove dugotrajnije ozonske rupe poklopile su se sa značajnim gubitkom morskog leda, što je značilo da bi mnoge životinje i biljke imale manje mesta za skrivanje.
Ako ozonske rupe traju duže, životinje koje se razmnožavaju tokom leta oko ogromne obale Antarktika biće izložene visokim nivoima reflektovanog UV zračenja. Više UV zračenja može da prođe, a led i sneg su veoma reflektujući, odbijajući ove zrake unaokolo.
Kod ljudi, visoka izloženost UV zračenju povećava rizik od raka kože i katarakte. Ali mi nemamo ni krzno ni perje. Dok pingvini i foke imaju zaštitu za kožu, njihove oči nisu zaštićene.
Da li to čini štetu? Ne znamo sigurno. Vrlo malo studija izveštava o tome šta UV zračenje čini životinjama na Antarktiku. Većina se radi u zoološkim vrtovima, gde istraživači proučavaju šta se dešava kada se životinje drže pod veštačkim svetlom.
Čak i tako, to je zabrinjavajuće. Više UV zračenja početkom leta moglo bi biti posebno štetno za mlade životinje, kao što su pilići pingvina i mladunci tuljana koji se izlegu ili su rođeni u kasno proleće.
Pošto biljke kao što su antarktička dlakava trava, Deschampsia antarctica, biljka jastučića, Colobanthus prettinsis i mnoge mahovine izlaze iz snega u kasno proleće, biće izložene maksimalnom UV zračenju.
Antarktičke mahovine zapravo proizvode sopstvenu kremu za sunčanje kako bi se zaštitile od UV zračenja, ali to dolazi po cenu smanjenog rasta.
Pod morskim ledom žive trilioni sitnog fitoplanktona. Ove mikroskopske plutajuće alge takođe proizvode jedinjenja za zaštitu od sunca, nazvana mikrosporinske aminokiseline.
Šta je sa morskim stvorenjima? Kril će zaroniti dublje u vodeni stub ako je UV zračenje previsoko, dok riblja jaja obično imaju melanin, isto zaštitno jedinjenje kao i ljudi, iako nisu sve faze života ribe dobro zaštićene.
U četiri od poslednjih pet godina došlo je do smanjenja obima morskog leda, što je direktna posledica klimatskih promena.
Manje morskog leda znači da više UV svetlosti može da prodre u okean, gde otežava opstanak antarktičkog fitoplanktona i krila. Mnogo se oslanja na ova sićušna stvorenja, koja čine osnovu mreže hrane. Ako im je teže da prežive, glad će zatalasati lanac ishrane. Vode Antarktika takođe postaju toplije i kiselije zbog klimatskih promena.
Trebalo bi, po pravu, da slavimo uspeh zabrane CFCS – redak primer rešavanja ekološkog problema. Ali to bi moglo biti preuranjeno. Klimatske promene mogu odložiti oporavak našeg ozonskog omotača, na primer, čineći šumske požare češćim i ozbiljnijim.
Ozon bi takođe mogao da pati od predloga geoinženjeringa kao što je prskanje sulfata u atmosferu kako bi se odrazila sunčeva svetlost, kao i češća lansiranja raketa.
Ako se nedavni trend nastavi, a ozonska rupa se zadrži tokom leta, možemo očekivati da ćemo videti više štete nanesene biljkama i životinjama – uz još druge pretnje.
Ne znamo da li će se dugotrajnija ozonska rupa nastaviti. Ali znamo da klimatske promene uzrokuju da se atmosfera ponaša na način bez presedana. Da bismo održali oporavak ozona na pravom putu, moramo hitno da preduzmemo mere da smanjimo ugljenik koji emitujemo u atmosferu.
Šeron Robinson, uvaženi profesor i zamenik direktora ARC-a za obezbeđenje životne sredine Antarktika (SAEF), Univerzitet Volongong, Univerzitet Volongong; Laura Revell, vanredni profesor fizike životne sredine, Univerzitet u Kenterberiju, i Rachele Ossola, postdoktorski saradnik, Državni univerzitet Kolorado