Princ Hari i Megan sastaju se sa afro-kolumbijskim liderima kako bi završili svoju prvu posetu Kolumbiji

Princ Hari i Megan sastaju se sa afro-kolumbijskim liderima kako bi završili svoju prvu posetu Kolumbiji

Poslednjeg dana svoje posete Kolumbiji, princ Hari i Megan Markl učestvovali su u nedelju na forumu o ženama afričkog porekla. Takođe su se sastali sa mladima u okviru tradicionalnog muzičkog festivala u gradu Kali na obali Pacifika.

Turneja vojvode i vojvotkinje od Saseksa počela je u četvrtak na poziv potpredsednice Fransie Markesa, prvog potpredsednika kolumbijske crne boje. Poseta je definisana kulturnim i društvenim razlozima, u skladu sa podrškom para Arčevel fondacije, neprofitne organizacije.

Okruženi zvucima bubnjeva, saksofona, marimba i poezije pod uticajem Afro-a, par je sedeo u prvom redu slušajući refleksije crnačkih lidera na forumu pod nazivom „Afro žene i moć“.

„Osećam ovaj zagrljaj iz Kolumbije. Neverovatno je, hvala vam puno“, rekla je vojvotkinja od Saseksa na španskom forumu afro-kolumbijskih žena i lidera, otkrivajući da je jezik naučila pre 20 godina.

Uloga lidera podrazumeva rad „na smanjenju nejednakosti i siromaštva“ u crnačkim zajednicama, rekla je panelistkinja Ana Granja opisujući izazove za žene liderke u Kolumbiji. Ona je rekla da je borba crnih žena za učešće u politici složenija zbog rasizma i diskriminacije.

„Naši životni uslovi nas čine jakim, hrabrim ženama“, dodao je potpredsednik Kolumbije. Markes je zamolio par da obezbedi finansijsku podršku i ojača socijalne programe za žene pogođene rodnim nasiljem i mlade.

Cilj manifestacije je bio da se pokaže rad „na vraćanju dostojanstva etničkim narodima“ i promoviše akcije za razvoj i dobrobit žena, dece i adolescenata, rekao je potpredsednik.

Dan ranije, princ Hari i Markl posetili su dva grada priznata po očuvanju afričkih korena. Susreli su se sa zajednicama i njihovim vođama u gradovima poput San Basilio de Palankue u Kartaheni, na obali Kariba Kolumbije.

Njihovo putovanje uključivalo je učešće na forumu o digitalnoj bezbednosti u glavnom gradu Kolumbije, Bogoti, gde su se zalagali za mentalno zdravlje i borbu protiv maltretiranja dece i tinejdžera preko Interneta. Oni su takođe posetili školu i sastali se sa pripadnicima vojske i veteranima pogođenim decenijama unutrašnjih sukoba u Kolumbiji.