Princ Čarls navodno dobio 3 miliona evra u Kataru

Princ Čarls navodno dobio 3 miliona evra u Kataru

Princ od Velsa je prihvatio torbe u kojima su bili milioni evra u gotovini tokom sastanaka sa visokim katarskim političarem, navodi se u izveštaju.

Rečeno je da je princ Čarls dobio ukupno 3 miliona evra (2,6 miliona funti) tokom sastanaka sa šeikom Hamadom bin Jasimom bin Džaberom Al Tanijem, bivšim premijerom Katara.

Novac je nasledniku britanskog prestola uručen jednom u koferu, drugom u koferu, kao i u torbama Fortnum & Mason, luksuznoj robnoj kući koja ima kraljevski nalog za snabdevanje prinčevog domaćinstva namirnice.

Primopredaje su se navodno dogodile tokom sastanaka između dvojice muškaraca, uključujući i privatni sastanak jedan na jedan u Klarens Hausu 2015. godine, tvrdi se.

U saopštenju, portparol Klarens Hausa je rekao da je novac dat tokom sastanka 2015. „odmah prosleđen jednoj od prinčevih dobrotvornih organizacija koja je izvršila odgovarajuće ugovore i uverila nas da su svi ispravni procesi ispoštovani“.

Kofer u kome je bio novac dat je dvojici Čarlsovih savetnika za koje se kaže da su ručno prebrojali novac. Rečeno je da su pomoćnici palate tražili od Couttsa, privatne banke koja djeluje u ime kraljevske porodice, da prikupi novac.

Svaka uplata je deponovana na račune Dobrotvornog fonda princa od Velsa (PVCF). Nema nagoveštaja da su isplate bile nezakonite, objavio je danas Sandej tajms.

Šeik, jedan od najbogatijih ljudi na svetu, nazvan je „čovekom koji je kupio London“ nakon što je iskoristio svoje bogatstvo, kao i uticaj na katarski fond za bogatstvo, da napravi ogromne investicije u Londonu, uključujući Shard, Harrods i InterContinental London Park Lane. Vlasnik je jednog od najbogatijih fudbalskih klubova na svetu, Pari Sen Žermena.

Nema dokaza da šeik nije nameravao da novac ide u dobrotvorne svrhe, a Hamad je bio nedostupan za komentar, saopšteno je.

Predsedavajući poverenika dobrotvorne organizacije potvrdio je za novine da je donacija uplaćena 2015. godine, a zatim su poverenici, koji imaju zakonsku dužnost da štite reputaciju dobrotvorne organizacije, „razgovarali o upravljanju i odnosima sa donatorima, (potvrđujući da je donator bio legitiman i verifikovana druga strana) i naši revizori su potpisali donaciju nakon specifičnog upita tokom revizije. Nije bilo neuspeha upravljanja”.

Navodi se da je dobrotvorna organizacija potvrdila da je donacija iz 2015. učinjena u gotovini po „odabiru donatora“.

Kažu da Čarls i Hamad imaju vezu koja traje nekoliko decenija. U 2010, Čarls je rekao da je lobirao kod Hamada da odloži renoviranje londonske kasarne Čelsi u vrednosti od 3 milijarde funti – pišući pismo u kojem je tadašnjem premijeru zemlje rekao da je predloženi dizajn od čelika i stakla koji je podržavala država Katari Diar „učinio moj potopiti srce”. Čarls se kasnije sreo sa katarskim emirom na čaju u Klarens Hausu gde je ta tema ponovo pokrenuta. Katar je kasnije povukao planove, što je navelo braću Kendi, koja su nadgledala razvoj, da pokrenu tužbu od 81 milion funti. U njemu su optužili Katar da je popustio pred prinčevim zahtevima.

Najnovije tvrdnje dolaze u sramotnom trenutku za princa. Klarens Haus je odbacio tvrdnje o kulturi „gotovina za pristup“ u njegovoj organizaciji, a Metropolitenska policija i komisija za dobrotvorne svrhe istražuju prakse prikupljanja sredstava, uključujući prodaju počasti. Navodi se da je Čarlsov najbliži pouzdanik, Majkl Foset, obezbedio počast saudijskom milijarderu.

Foset je dao ostavku na svoju poziciju u Čarlsovom najužem krugu u martu 2003, nakon što je izveštaj ser Majkla Pita identifikovao loše upravljanje u Klarens Hausu. Istraga Peat-a je otkrila da je Foset prihvatio „brojne poklone tokom svoje kraljevske službe“, ali ga je oslobodio svake finansijske neprikladnosti. Favcett je nastavio da radi za Čarlsa kao slobodnjak kao popravljač i organizator zabave.