Klimatske promene: Povećanje proizvodnje soje u Evropi u budućnosti

Klimatske promene: Povećanje proizvodnje soje u Evropi u budućnosti

Klimatske promene zahtevaju preispitivanje proizvodnje useva u pravcu sorti i useva koji su bolje prilagođeni toploti i suši. Soja je ratarski usev koji uspeva u toplim uslovima i obezbeđuje sebi azot, važan hranljivi sastojak za biljke koji bi farmeri inače morali da obezbede putem đubriva.

Studija koju je objavio Lajbnic centar za istraživanje poljoprivrednog pejzaža (ZALF) u časopisu Global Change Biologi pokazuje da će dugoročno sve više obradivog zemljišta u Evropi postati pogodno za proizvodnju soje. Prema autorima studije, to bi omogućilo EU da u budućnosti ne uvozi veliki deo soje iz Brazila i SAD.

Soja se već uzgaja u Francuskoj, Italiji, Srbiji, Rumuniji i Austriji, često pod veštačkim navodnjavanjem. „Proširenje uzgoja soje u ranije hladnijim regionima proširuje mogućnosti poljoprivrednika da učine svoje plodorede raznovrsnijim i na taj način ublaže rizik od gubitka prinosa uzrokovanih vremenskim prilikama i povećaju biodiverzitet“, objašnjava prof. Klaas Nendel, šef studije. Pomaže to što biljka soje, kao mahunarka, može da apsorbuje azot direktno iz vazduha, bez potrebe za đubrenjem. Ovo takođe smanjuje negativne uticaje na životnu sredinu, kao što je ispuštanje viška đubriva u podzemne vode.

„U toplijim uslovima, soja daje veći prinos nego što je ranije bilo moguće sa sortama soje prilagođenim niskim temperaturama u Nemačkoj“, objašnjava dr Moric Rekling, koji sprovodi istraživanja o uzgoju mahunarki u ZALF-u. Generalno, soji je potrebno mnogo vode na početku sezone, ali suvo vreme za sazrevanje i berbu.

Pošto je soja u Nemačkoj na polju do oktobra, padavine u vreme žetve su do sada predstavljale veliki rizik. Simulacije sa modelima rasta biljaka takođe pokazuju da će prethodni rizici proizvodnje usled hladnog i vlažnog vremena težiti smanjenju u budućnosti, dok će posebno suša i toplotni stres prerasti u ozbiljan rizik. Zbog ograničenih vodnih resursa u Evropi, proširenje navodnjavanja može pomoći samo u ograničenoj meri, tako da je oplemenjivanje pozvano da proširi svoj fokus na sorte soje otporne na sušu i toplotu.