Skoro 70 odsto iranskih benzinskih pumpi prestalo je sa radom u ponedeljak zbog moguće sabotaže – što se odnosi na sajber napade, javila je iranska državna televizija.
U izveštaju se navodi da je „problem sa softverom“ izazvao neregularnost na benzinskim stanicama. Poziva ljude da ne žure na stanice koje su još uvek u funkciji.
Izraelski mediji, uključujući Tajms of Izrael, krivili su za problem napad hakerske grupe nazvane „Gonjeshke Darande“ ili grabežljivi vrabac.
Državna TV je citirala izjavu Ministarstva nafte u kojoj se kaže da više od 30% benzinskih stanica ostaje u funkciji. Zemlja ima oko 33.000 benzinskih stanica.
Poslednjih godina Iran je doživeo seriju sajber napada na svoje benzinske stanice, železnički sistem i industriju. U prošlosti su hakovane i nadzorne kamere u vladinim zgradama, uključujući zatvore.
Grupa Gonjeshke Darande je 2022. hakovala veliku čeličanu na jugozapadu zemlje. Sajber-napad na iranski sistem distribucije goriva 2021. paralisao je benzinske pumpe širom zemlje, što je dovelo do dugih redova besnih vozača. Hakerska grupa preuzela je odgovornost za napad na pumpe za gorivo.
Zemlja je isključila veliki deo svoje vladine infrastrukture sa interneta nakon što je kompjuterski virus Stuknet — za koji se široko veruje da je zajednička tvorevina SAD i Izraela — poremetio hiljade iranskih centrifuga u nuklearnim lokacijama u zemlji krajem 2000-ih.
Iran, koji je Zapad dugo sankcionisao, suočava se sa poteškoćama u dobijanju ažurnog hardvera i softvera, često se oslanja na elektroniku kineske proizvodnje ili starije sisteme koje proizvođači više ne krpe. To bi potencijalnom hakeru olakšalo ciljanje. Piratske verzije Vindovs-a i drugog softvera uobičajene su širom Irana.