Fast radio bursts (FRB) je notorno teško proučavati. Oni su bljeskovi radio svetlosti koji mogu zasjeniti galaksiju, ali često traju samo delić sekunde. Godinama smo sve što smo mogli da uradimo bilo da ih slučajno posmatramo i pitamo se o njihovom poreklu.
Sada, zahvaljujući radio-teleskopima širokog polja kao što je CHIME, imamo opšte razumevanje o njihovom uzroku. Čini se da potiču od visoko magnetnih neutronskih zvezda poznatih kao magnetari, ali detalji su još uvek predmet rasprave. Sada je tim koristio metod poznat kao scintilacija da otkrije više tragova o ovom misterioznom fenomenu.
Većina FRB-ova se javlja u udaljenim galaksijama, što znači da njihova svetlost mora da putuje kroz međugalaktički medijum i kroz međuzvezdani medijum Mlečnog puta da bi stigla do nas. Kao rezultat, na svetlost mogu uticati gas i prašina, uzrokujući da se malo izobliči u frekvenciji i polarizaciji. Pošto različiti mediji utiču na različite talasne dužine radio svetlosti, ovo nam može pomoći da razumemo poreklo FRB-a.
U studiji objavljenoj u časopisu Nature, tim se fokusirao na FRB pod nazivom 20221022A, koji je nastao u galaksiji udaljenoj 200 miliona svetlosnih godina. Kako je svetlost putovala do nas, interakcija sa međugalaktičkim medijumom izazvala je treperenje praska, poznatog kao scintilacija. To je slično načinu na koji zvezde svetlucaju jer njihova svetlost prolazi kroz turbulentne slojeve gornje Zemljine atmosfere.
Jedan od klasičnih načina da razlikujete zvezdu od planete na noćnom nebu je da zvezde svetlucaju, ali planete ne. Svetlost i jednog i drugog prolazi kroz atmosferu, ali pošto planete izgledaju kao mali disk svetlosti, ne vidimo da trepere. Zvezde se pojavljuju kao tačke svetlosti, tako da možemo videti treperenje. Prividna veličina izvora svetlosti je ključni faktor.
Na isti način, gledajući scintilaciju FRB-a, tim je mogao da odredi veličinu i lokaciju izvora svetlosti FRB-a. U ovom slučaju, otkrili su da se FRB 20221022A morao dogoditi u krugu od 10.000 kilometara od jako magnetnog pulsara. To znači da je FRB morao nastati unutar magnetosfere pulsara, što potvrđuje magnetare kao izvor ovog određenog FRB-a.
Ova studija ne samo da potvrđuje magnetare kao izvor FRB-a; to dokazuje da je to specifično dejstvo njihovih intenzivnih magnetnih polja. Dalja zapažanja kao što je ovo trebalo bi nam omogućiti da razumemo kako ova magnetna polja mogu tako brzo da generišu tako intenzivnu radio svetlost.