Potresi pogađaju jugozapadni Island dok se nazire vulkanska erupcija

Potresi pogađaju jugozapadni Island dok se nazire vulkanska erupcija

Island je u petak proglasio vanredno stanje nakon što je niz snažnih zemljotresa potresao jugozapadno poluostrvo Rejkjanes u zemlji, što bi moglo biti preteča erupcije vulkana.

„Šef nacionalne policije… proglašava vanredno stanje za civilnu odbranu zbog intenzivnog zemljotresa (aktivnosti) u Sundhnjukagigaru, severno od Grindavika“, navodi se u saopštenju Odeljenja za civilnu zaštitu i upravljanje vanrednim situacijama.

„Zemljotresi mogu postati jači od onih koji su se dogodili i ova serija događaja mogla bi dovesti do erupcije“, upozorila je administracija.

Islandska meteorološka služba (IMO) saopštila je da bi erupcija mogla da se dogodi „za nekoliko dana“.

Selo Grindavik, dom za oko 4.000 ljudi, nalazi se nekih tri kilometra (1,86 milja) jugozapadno od oblasti u kojoj je u petak registrovan roj zemljotresa.

Ima planove za evakuaciju u slučaju erupcije.

Oko 1730 GMT, dva snažna zemljotresa osetila su se čak i u glavnom gradu Rejkjaviku, udaljenom nekih 40 kilometara, i duž većeg dela južne obale zemlje, zveckajući prozori i kućni predmeti.

Prema preliminarnim podacima IMO-a, najveći potres je imao magnitudu od 5,2 stepena, severno od Grindavika.

Policija je u petak zatvorila put koji ide u pravcu sever-jug do Grindavika nakon što je oštećen u potresima.

Oko 24.000 potresa registrovano je na poluostrvu od kraja oktobra, prema IMO, sa „gustim rojem“ od skoro 800 zemljotresa registrovanih između ponoći i 14:00 GMT u petak.

IMO je primetio akumulaciju magme pod zemljom na dubini od oko pet kilometara (3,1 milje). Ako počne da se kreće prema površini, to bi moglo dovesti do vulkanske erupcije.

„Najverovatniji scenario je da će biti potrebno nekoliko dana, a ne sati da magma stigne na površinu“, navodi se u saopštenju.

„Ako bi se pukotina pojavila tamo gde je seizmička aktivnost sada najveća, lava bi tekla na jugoistok i na zapad, ali ne i prema Grindaviku.

Bez obzira na to, Odeljenje civilne zaštite saopštilo je da šalje patrolni brod Thor u Grindavik „iz bezbednosnih razloga“.

Skloništa za hitne slučajeve i centri za pomoć trebalo je da budu otvoreni u Grindaviku kasnije u petak, kao i na još tri lokacije na jugu Islanda, u informativne svrhe i kao pomoć ljudima u pokretu.

Plava laguna, popularna turistička destinacija u blizini Grindavika, poznata po geotermalnim banjama i luksuznim hotelima, zatvorena je u četvrtak iz predostrožnosti nakon još jednog roja zemljotresa.

U blizini je i geotermalna elektrana Svartsengi, glavni snabdevač strujom i vodom za 30.000 stanovnika na poluostrvu Rejkjanes.

Ima planove za vanredne situacije za zaštitu fabrike i njenih radnika u slučaju erupcije.

Od 2021. godine na poluostrvu Rejkjanes dogodile su se tri erupcije, u martu 2021, avgustu 2022 i julu 2023.

Ta trojica su se nalazila daleko od bilo kakve infrastrukture ili naseljenih mesta.

Island ima 33 aktivna vulkanska sistema, najveći broj u Evropi.

Severnoatlantsko ostrvo prostire se na Srednjoatlantskom grebenu, pukotini na dnu okeana koja razdvaja evroazijsku i severnoameričku tektonsku ploču.

Pre erupcije u martu 2021. u nenaseljenom području oko planine Fagradalsfjall, vulkanski sistem Rejkjanes je ostao neaktivan osam vekova.

Vulkanolozi veruju da bi novi ciklus povećane aktivnosti mogao da traje nekoliko decenija ili vekova.

Ogromna erupcija u aprilu 2010. na još jednom islandskom vulkanu, Ejafjalajokul na jugu ostrva, primorala je da otkaže oko 100.000 letova, ostavljajući više od 10 miliona putnika na cedilu.