San Hoze, španski brod iz 18. veka, predstavlja ne samo olupinu na dnu okeana već i izazovna pravna, kulturna i moralna pitanja. Tokom bitke kod Barua, ovaj brod je potopljen, ostavljajući za sobom blago vredno milione zlatnih i srebrnih novčića, smaragda i drugih dragocenosti. Sada, sa tehnološkim napretkom u podvodnim istraživanjima, olupina San Hozea postaje dostupna za istraživanje i podizanje.
Međutim, pravo na ovaj bogati plen je tema spora između više strana. Američka kompanija Sea Search Armada tvrdi vlasnička prava na osnovu sporazuma sa Kolumbijom. Ipak, Kolumbija je osporila ovu tvrdnju, tvrdeći da je prava lokacija San Hozea otkrivena nezavisno od strane kolumbijske mornarice, uz podršku britanskih i američkih institucija.
Španija i Peru takođe pretenduju na vlasništvo, s obzirom na istorijski kontekst kolonijalne eksploatacije i ropstva koje je prethodilo potonuću San Hozea. Osim toga, potomci domorodačkih i afričkih radnika koji su bili primorani da rade na brodu takođe imaju moralnu osnovu za zahtevanje dela plena.
Postoji argument da bi deo bogatstva San Hozea trebalo da bude posvećen stvaranju kulturnog nasleđa koje bi kompenzovalo prošlost eksploatacije i kolonijalizma. Istraživanje olupine može pružiti uvid u život na brodu i lokalne zajednice u Kolumbiji i Boliviji, kao i u špansku kolonijalnu prošlost.
Važno je da se prava vlasništva reše na fer i pravedan način, uzimajući u obzir istorijske, kulturne i moralne aspekte. Kolaborativni pristup, koji uključuje stručnjake iz različitih disciplina i zemalja, može pomoći u donošenju odluka koje su u najboljem interesu svih uključenih strana. Osim toga, transparentnost i poštovanje međunarodnih pravnih normi ključni su za rešavanje ovog složenog problema na pravičan način.