Prema istraživanju objavljenom u četvrtak, polovina svih naučnica širom sveta bila je žrtva seksualnog uznemiravanja na radnom mestu u nekom trenutku tokom svoje karijere.
U anketi, koja je obuhvatila više od 5.000 istraživača iz 117 zemalja, 49 odsto naučnica je reklo da su „lično iskusile bar jednu situaciju“ uznemiravanja.
Skoro polovina slučajeva dogodila se nakon što se 2017. pojavio pokret MeToo, prema istraživanju koje je sprovela anketna firma Ipsos u ime Fondacije L’Oreal.
Za 65 odsto žena, uznemiravanje je imalo negativan uticaj na njihove karijere.
Samo jedna od pet žrtava prijavila je uznemiravanje svojoj ustanovi.
Ispitanici u upitniku radili su u oblastima uključujući nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Radili su u više od 50 javnih i privatnih institucija širom sveta.
Četvrtina ispitanika je rekla da je bila u situaciji da me neko „neprimereno i više puta naziva devojčicom… lutkom, bebom ili ribom“ ili ih na drugi način vređa.
Dvadeset četiri odsto je reklo da su im postavljana „nametljiva i ponovljena pitanja o mom privatnom ili seksualnom životu zbog kojih se osećam neprijatno“, navodi se u istraživanju.
Većina uznemiravanja dogodila se na početku karijera žrtava.
Otprilike polovina je izjavila da je izbegavala određene članove osoblja u svojim organizacijama, dok je svaki peti rekao da se osećao nesigurno na svom radnom mestu.
Skoro 65 odsto ispitanika reklo je da se ne radi dovoljno na borbi protiv seksizma i seksualnog uznemiravanja na radnom mestu.
„Ovo istraživanje potvrđuje da nauka nije prošla kroz dovoljnu revoluciju od pokreta MeToo“, rekla je za AFP Aleksandra Palt iz fondacije L’Oreal.
Fondacija, koja sarađuje sa UNESCO-om na podršci naučnicama, pozvala je akademske i istraživačke institucije da usvoje politike nulte tolerancije u pogledu uznemiravanja i preuzmu budžetske obaveze za rješavanje ovog problema.
„Potreban je efikasan i transparentan sistem internog izveštavanja“, rekao je Palt.
Samo 33 odsto naučnih istraživača širom sveta su žene, a samo četiri odsto dobitnika Nobelove nagrade za nauku su žene, saopštila je fondacija.
„Ako želimo da u potpunosti iskoristimo potencijal žena u istraživanju, one se moraju osećati bezbedno“, rekao je Palt.
Anketu je Ipsos sproveo metodom konsultacija od 26. jula do 12. septembra prošle godine.