Istraživači su identifikovali povećane nivoe natrijum (Na+) i hlorid e (Cl-) jona rastvorenih u bunarima širom SAD, trend koji pokazuje da podzemne vode u zemlji postaju slanije.
Radeći za Geološki zavod SAD (USGS), tim koji stoji iza istraživanja sugeriše da će porast saliniteta imati implikacije na infrastrukturu, ekosisteme i zdravlje ljudi i da je potrebno pojačano praćenje i upravljanje.
Tim je analizirao 82 odvojene mreže od 20 do 30 bunara u svakoj, sa uzorcima koji se obično uzimaju u intervalima od 10 godina unazad do 1988. Ove mreže su uključivale bunare male do srednje dubine, u domaćim, urbanim i poljoprivrednim područjima.
Identifikovano je ukupno 500 različitih hemijskih sastojaka, uključujući metale, pesticide, đubriva i radionuklide (radioaktivne izotope). Ova vrsta detaljnog istraživanja traje već tri decenije u pokušaju da ostane na vrhuncu kvaliteta vode.
Rezultati uzimanja uzoraka još uvek nisu recenzirani, ali se mogu naći na onlajn interaktivnoj mapi podzemnih voda koju održava USGS. Pored povećanja natrijuma i hlorida – dokaz da sol ulazi u vodu – povećava se i broj rastvorenih čvrstih materija, što potencijalno ukazuje na širi porast kontaminacije vode.
„Rastvorene čvrste materije, hlorid i natrijum imali su statistički značajna povećanja češće nego bilo koji drugi sastojak koji imamo na našoj listi“, kaže hidrolog Brus Lindzi iz USGS-a.
„Ako pogledate mapu, odmah ćete videti obrasce koji iskaču.
Istraživači identifikuju tri razloga zašto je ovo povećanje važno: jedan je taj što je slanija voda korozivnija, što može uticati na zgrade i drugu infrastrukturu. Što se tiče podzemnih voda, ovo bi se posebno odnosilo na cevi i vodovod.
Zatim su tu ekosistemi povezani sa ovim vodovodnim mrežama. Mnogi tokovi se napajaju podzemnim vodama, a veće koncentracije hloridnih jona u vodi mogu stvoriti toksično okruženje za vodeni život, uzrokujući probleme sa reprodukcijom i biodiverzitetom.
Na kraju, postoji i uticaj na ljudsko zdravlje. Tim USGS-a se osvrnuo na studiju vodonosnog sloja iz 2021. u južnom Nju Džersiju: povezala je povećanje kancerogenog hemijskog elementa radijuma sa sve većom upotrebom soli na putevima u tom području.
U ovom najnovijem istraživanju, povećanje nivoa saliniteta bilo je posebno izraženo u hladnijim regionima, gde bi se koristilo mnogo soli za puteve. Međutim, aridni regioni su takođe pokazali skokove, verovatno zbog povećanja isparavanja koje dolazi sa navodnjavanjem.
To su tri glavna razloga za zabrinutost zbog povećanja saliniteta, a USGS poziva na odgovorniju upotrebu soli za puteve – ove soli su već istaknute kao štetne po životnu sredinu, ali postoje i kaskadni efekti o kojima treba razmišljati.
„Činjenica da možda postoje potoci koji nisu u stanju da održe vodeni život, ili da bi vaše cevi mogle da počnu da korodiraju, ili ovaj drugi ređi problem gde postoji radijum, pokazuje da postoje i drugi negativni aspekti“, kaže Lindzi.
Istraživanje je predstavljeno na sastanku Geološkog društva Amerike GSA Connects 2023.