Malo poznata pretnja turistima u vidu ubodnih meduza mogla bi da utiče na one koji vole da se kupaju između ležanja na vrućini na suncem okupanim plažama Malage (Španija). Ova morska stvorenja izazivaju sve veću zabrinutost duž obale Španije koja najviše zavisi od turizma, Kosta del Sol sa sve češćim izbijanjem rojeva meduza od leta 2018.
Dok su posetioci plaže često zaokupljeni kremom za sunčanje i sangrijom, ispostavilo se da meduze stvaraju novu vrstu nevolje u raju, prema istraživanju objavljenom u Progresu u industrijskoj ekologiji.
Francisko Hose Kantarero Prados i Ana Luisa de la Fuente Roselo sa Odseka za geografiju Univerziteta u Malagi proučavali su rojeve meduza duž obale Malage, precizirajući delove u kojima su plivači najviše izloženi riziku da naiđu na stvorenja.
Da bi prikupili podatke, istraživači su se okrenuli građanskoj nauci i dve mobilne aplikacije: Infomedusa i Medusapp. Ove aplikacije su omogućavale običnim posetiocima plaže da prijave viđenja meduza u realnom vremenu. Podaci prikupljeni iz grupe bi se zatim mogli kombinovati sa istorijskim naučnim podacima regionalne vlade. Tim sugeriše da podaci iz nauke o građanima predstavljaju korisno, skalabilno i isplativo sredstvo za praćenje životne sredine.
Istraživači su zatim koristili tehnologiju geografskog informacionog sistema (GIS) da bi nacrtali detaljne mape obale i pokazali da je deo od 50 kilometara od Benalmadene do Tore del Mara posebno rizičan na osnovu istorijskih podataka i podataka iz nauke o građanima.
Implikacije istraživanja su važne za plažni turizam. Cvetanje meduza može uzdrmati turizam, odvraćajući posetioce i tako ugrožavajući lokalnu ekonomiju.
Isti pristup građanskoj nauci i GIS-u bi se takođe mogao koristiti u budućnosti za mapiranje i praćenje drugih štetnih obalnih pojava kao što su cvetanje algi, viđenja ajkula ili čak efekti klimatskih promena na lokalne morske ekosisteme.