Mali belgijski grad, Ecaussinnes, vodi višegodišnju borbu protiv zagađenja plastičnim peletima, poznatim kao „nurdles“, a problem je konačno stavila pod reflektor i Evropska unija.
Spektakularno izlivanje mikroplastike na špansku obalu Galicije, uzrokovano padom kontejnera napunjenog nurdlama sa teretnog broda, privuklo je pažnju javnosti krajem prošle godine. Slike lokalnog stanovništva koje probijaju pesak da bi uklonile sićušne zagađujuće pelete postale su previše poznate u Ecaussinnesu.
Ovaj mali seoski grad je dom drugom najvećem petrohemijskom kompleksu u Belgiji, a zagađenje mikroplastikom je ovde prisutno već decenijama.
Arno Gerard, zvaničnik lokalne vlade zadužen za pitanja životne sredine, objašnjava da se nurdles pronalaze oko industrijskih lokacija i u vodenim tokovima čak osam kilometara nizvodno. Oni se ukopavaju u obale reka i završavaju na poljoprivrednom zemljištu.
Prema podacima Evropske komisije, godišnje se oko 184.000 tona nurdlesa, ekvivalentno 20 kamiona svakog dana, raspršuje u životnu sredinu širom 27 zemalja EU.
Francuski gigant TotalEnergies, koji proizvodi više od milion tona nurdlesa godišnje, često se navodi kao izvor ovog zagađenja u Ecaussinnesu. Iako su preduzete određene preventivne mere, poput korišćenja vodonepropusnih cevovoda i redovnog čišćenja, mnoge nurdles se prosipaju tokom transporta.
Ovi mali plastični blokovi, koji su veličine sočiva i napravljeni od fosilnih goriva, postaju ozbiljan problem kada dospeju u prirodu, jer nisu biorazgradivi i mogu biti progutani od strane vodenog života, stvarajući rizik od toksičnih hemikalija u lancu ishrane.
Evropska komisija je iznela predlog za smanjenje izlivanja nurdlesa, ali mnogi tvrde da to nije dovoljno. Belgijska poslanica EU, Saskia Bricmont, zagovara pooštravanje zakona i nadzor nad morskim transportom kako bi se rešio ovaj ozbiljan problem zagađenja.