Johanesburg i njegova okolina, u centru industrijskog srca Južne Afrike, pogođeni su ozbiljnim nestankom vode. Prekidi vode se dešavaju godinama, ali su poslednjih nedelja dramatično uvećani. Situacija koja se pogoršala nedavno je primorala ministra za vodu i kanalizaciju Senzo Mčunua da interveniše. 27. septembra najavio je novu inicijativu — „promena vode“. Predlog ima odjeke „spuštanja opterećenja“, termina koji se koristi za planirane nestanke struje koji su postali uobičajena karakteristika života svih Južnoafrikanaca. Anja du Plesis, stručnjak za upravljanje vodama, objašnjava novu inicijativu za vodu.
Problemi sa slatkom vodom su česta pojava u Južnoj Africi. To uključuje povećan pritisak na količinu slatke vode koja je dostupna za korišćenje, nejednaku distribuciju i nedostatak pristupa čistoj vodi i sanitarnim uslugama.
Pokrajina Gauteng, ekonomsko središte zemlje, nije pošteđena. Krizu vode je izazvalo nekoliko faktora:
Ni nacionalne ni regionalne vodne vlasti nisu uspele da pronađu rešenja za vodnu krizu. Naprotiv, situacija se pogoršala. U poslednjih nekoliko meseci neki potrošači, poput onih koji žive u predgrađu Brikstona, zapadno od centralnog Johanesburga, imali su suve slavine više od tri nedelje.
Cisterne za vodu su dovedene da bi se obezbedile zalihe. Ali stanovnici se žale da su ove nepouzdane i da ne veruju u kvalitet vode. Neki ljudi ga koriste samo za kupanje i ispiranje toaleta, a kupuju flaširanu vodu za piće i kuvanje.
Pre tri nedelje su nacionalne i regionalne vlasti za vodosnabdevanje objavile plan koji će proširiti uticaj isključenja vode između zajednica. Termin koji su političari skovali za nove mere je „pomeranje vode“.
Plan je da se počne sa „deljenjem“ vode kako bi se smanjio pritisak sa najteže pogođenih područja. Uglavnom, najteže su pogođena visoka područja grada.
Razlog za to je taj što je za distribuciju vode potreban pritisak, koji dolazi iz izvora vode—rezervoara ili vodotornja. Kada se pritisak izgubi u sistemu, obično su prvo pogođene visoko ležeće oblasti jer nema dovoljno pritiska u sistemu da bi voda dospela do njih.
Pritisak se gubi kada rezervoari dostignu kritično niske nivoe. Ovo se može desiti kao rezultat curenja, pucanja cevi, natprosečne potrošnje vode ili nestanka struje koji utiču na pumpne stanice.
Bilo koji od ovih može dovesti do brzog pada pritiska.
Vodovodna kompanija iz Johanesburga, Rand Vater, planira da prebaci vodu iz sistema mreže sa dovoljnim pritiskom u sistem koji se bori. Ideja je da se obezbedi ravnomerno snabdevanje vodom opštinskih potrošača.
Rand Vater će primeniti promenu vode kao privremenu meru za pomoć u oporavku sistema mrežaste mreže. Datum implementacije nije naveden.
Međutim, voda u Johanesburgu, koja je odgovorna za snabdevanje vodom stanovnika grada, treba da razvije i predstavi plan upravljanja vodama za rešavanje krize.
Ukratko, da. Gradska veća provincije Gauteng savršeni su primeri efekata lošeg upravljanja i upravljanja vodom, kao i nedostatka političke volje u poslednje dve decenije. Ovo je dovelo do nedostatka investicija i nedovoljno finansiranja infrastrukture za vodu i kanalizaciju.
Rezultat toga je da je vodna infrastruktura, od vodosnabdijevanja do tretmana, skladištenja, vodnih resursa i upravljanja, propala. Takođe je u igri nedostatak planiranja i upravljanja rastućim potrebama za vodom zbog povećanja stanovništva, migracije i širenja naselja. Loše upravljanje i opšti nedostatak snabdevanja vodom i sanitarijama i usluga je još jedan faktor.
U poslednjih pet godina u pokrajini je bilo čestih isključenja vode. Procenjuje se da je 30% stanovnika pokrajine prijavilo česte prekide vodosnabdevanja u 2017/18. godini, što je poraslo na 33% u 2020/2021.
Johanesburg nije sam. Loše stanje vodne infrastrukture širom zemlje je problem već dugi niz godina.
Detaljan izveštaj je izneo Južnoafrički institut za građevinarstvo 2022. On je pokazao da se vodna infrastruktura u zemlji pogoršala do te mere da je u opasnosti da propadne. U izvještaju se poziva na hitnu akciju kako bi se izbjegle ozbiljne nestašice vode.
Nažalost, ovo se nije obaziralo.
I drugi faktori su doprineli krizi vode.
Prvo, postoji kontinuirana visoka potrošnja kod potrošača, delom zbog povišenih temperatura. Procenjuje se da stanovnici pokrajine troše oko 300 litara (što uključuje i gubitke vode) dnevno, u poređenju sa globalnim prosekom od 173 litra.
Drugi faktor je količina vode koja se gubi. U Johanesburgu, na primer, najmanje 41% prečišćene vode za piće koju Rand Vater snabdeva vodom iz Johanesburga gubi se pre nego što uopšte stigne do potrošača. Opština to naziva neprihodovnom vodom. Voda se prvenstveno gubi kroz curenje i pucanje cevi, što se pripisuje lošem radu i održavanju.
Ministar vodosnabdevanja je jasno stavio do znanja da je ovo privremena mera.
Ali čak i kao privremena mera to će zahtevati visok nivo političke volje kao i tehničke stručnosti za rad.
„Promena vode“ ne bi trebalo da bude trajna mera niti da postane norma jer se ne bavi uzrokom trenutne krize. Voda za piće će se i dalje gubiti zbog curenja i pucanja cevi.
Relevantne zainteresovane strane, uključujući Odeljenje za vodu i kanalizaciju, Rand Vater i opštine kao što je grad Johanesburg, treba da zaustave igru okrivljavanja i rade zajedno na rešavanju primarnih uzroka problema sa vodom, umesto simptoma. Dotrajalo stanje vodne infrastrukture treba hitno da se reši kako bi se izbeglo racionisanje vode.