Kanadske kompanije za proizvodnju cigareta moraće da nose zdravstvena upozorenja na svakoj pojedinačnoj cigareti, objavila je ministarka za mentalno zdravlje i bolesti zavisnosti Karolin Benet na konferenciji za novinare u petak.
„Dodavanje zdravstvenih upozorenja na pojedinačne duvanske proizvode pomoći će da se osigura da ove ključne poruke stignu do ljudi, uključujući mlade, koji često pristupaju cigaretama jednu po jednu u društvenim situacijama, zaobilazeći informacije odštampane na pakovanju“, rekao je Benet novinarima.
Vlada je u subotu započela period konsultacija od 75 dana o predloženoj promeni. Ako izmena bude usvojena, ona će stupiti na snagu u drugoj polovini 2023. Dok još nije odlučeno o poruci koja će biti štampana na pojedinačnim cigaretama, do sada omiljeni predlog je „otrov u svakom puhu. ”
Paketi će takođe uključiti duži spisak štetnih zdravstvenih ishoda povezanih sa pušenjem, od raka želuca i kolorektalnog karcinoma do dijabetesa i perifernih vaskularnih bolesti.
Kanada je postala prva zemlja koja je 2000. godine uključila grafičke slike raka pluća i drugih štetnih posledica pušenja na ambalaži cigareta, što je pokrenulo svetski trend jer su vlade nastojale da šokiraju pušače najjezivijim slikama koje su mogle da pronađu. Do 2012. godine, te fotografije su morale da pokriju 75% pakovanja cigareta, i napred i pozadi.
Prema Benetu, te nekada uznemirujuće fotografije obolelih srca i ćelavih pacijenata sa karcinomom „možda su izgubile svoju novinu, a u izvesnoj meri brinemo da su i one izgubile svoj uticaj“. Prethodni ministri zdravlja su priznali da su „grube i zastrašujuće“ slike postale sve potrebnije jer su pušači postali desenzibilizovani na originalne slike.
Zagovornici protiv pušenja pohvalili su ovaj potez. „Ovo će postaviti svetski presedan“, rekao je za Gardijan viši politički analitičar Kanadskog društva za borbu protiv raka Rob Kaningem. „To je upozorenje koje jednostavno ne možete ignorisati. Doći će do svakog pušača, sa svakim udahom.“
Kanada, kao i većina zemalja, iskusila je stalni pad stope pušenja u poslednjih nekoliko decenija, sa samo 10% stanovnika koji redovno prijavljuju pušenje, prema Statističkom zavodu Kanade. Vlada se nada da će prepoloviti tu stopu do 2035. Oko 48.000 smrtnih slučajeva u zemlji svake je godine povezano sa pušenjem, dok je 80% karcinoma pluća povezano sa upotrebom duvana.