U tuniskom primorskom gradu Hamametu, buldožeri marljivo transportuju pesak iz obližnje pustinje kako bi spasili popularnu plažu Jasmin od erozije koja je ugrozila njen opstanak. Ovaj pesak dolazi iz provincije Kairouan, koja je udaljena oko 110 kilometara, a cilj je da se obnova plaže završi pre početka turističke sezone.
Plaža Jasmin je prepoznatljiva i cenjena među turistima i lokalnim stanovništvom, ali je teška erozija u poslednjim godinama dovela do njenog značajnog smanjenja. Ekolog Čiheb Ben Fredž naglašava važnost ove plaže za identitet grada i podseća na njen značaj kao „sliku Hamameta sa razglednice.“
Erozija plaža u Tunisu, kao i u drugim delovima severne Afrike, pogoršana je ljudskim aktivnostima, uključujući razvoj obalnih područja i eksploataciju peska. Klimatske promene, posebno porast nivoa mora i temperatura, dodatno doprinose ovom problemu.
Tunis, koji je izgubio više od 90 kilometara plaža zbog erozije, oslanja se na turizam koji čini oko 14% BDP-a i pruža značajan broj radnih mesta. S obzirom na ekonomsku važnost turizma, obnova plaža postaje prioritet, iako se suočava s izazovima.
Vlasti su procenile da će obnova peskom plaža u Hamametu, Monastiru i Sfaksu koštati oko 1,25 miliona dolara. Iako je obnova plaža brz i vidljiv korak, stručnjaci upozoravaju da ovo rešenje možda nije dugoročno. „Pesak možda neće dugo trajati,“ kaže Ben Fredž, ukazujući na mogućnost da ga oluje mogu brzo odnijeti.
Narjess Bouasker, koja vodi gradski hotel Menara, ističe važnost očuvanja plaže za lokalnu ekonomiju i turizam. Ona naglašava potrebu za ravnotežom između očuvanja prirodne lepote grada i borbe protiv erozije obale, ali takođe izražava zabrinutost zbog dugoročnih efekata trenutnih mera.
Obnova plaža predstavlja značajan izazov za Tunisko i ističe potrebu za održivim rešenjima u borbi protiv obalne erozije u sve zahtevnijim uslovima klimatskih promena.