Peru je izgubio više od polovine glečera za nešto više od pola veka

Peru je izgubio više od polovine glečera za nešto više od pola veka

Peru je izgubio više od polovine svoje površine glečera u poslednjih šest decenija, a 175 glečera je izumrlo zbog klimatskih promena između 2016. i 2020. godine, rekli su u sredu peruanski naučnici iz državne agencije koja proučava glečere.

„Za 58 godina izgubljeno je 56,22% glacijalne pokrivenosti zabeležene 1962. godine“, rekla je Majra Mehija, zvaničnik peruanskog Nacionalnog instituta za istraživanje planinskih glečera i ekosistema, ili Inaigem.

Faktor koji izaziva najveći uticaj je povećanje prosečne globalne temperature, što izaziva ubrzano povlačenje glečera, posebno onih u tropskim oblastima, rekao je za Asošijeted pres Hesus Gomes, direktor istraživanja glečera u Inaigemu.

Južnoameričkoj zemlji je ostalo 1.050 kvadratnih kilometara (405 kvadratnih milja) glacijalne pokrivenosti, što predstavlja oko 44% onoga što je zabeleženo 1962. godine, kada je izvršen prvi popis glečera.

Mehia, stručnjak za glaciologiju, rekao je da postoje neki planinski lanci u Peruu gdje su glečeri skoro nestali, odnosno Čila, koja je izgubila 99% svoje glacijalne površine od 1962. godine.

Čila je ključna jer prve vode iz kojih nastaje reka Amazon, najduža i najmoćnija na svetu, spuštaju se sa glečera.

Beatriz Fuentealva, predsednica Inagema, rekla je da gubitak glečera povećava rizik za one koji žive u ravničarskim oblastima, kao što je bio slučaj 1970. godine kada se ogroman ledeni pokrivač sa snegom prekrivenog Huaskarana, u severnim Andima, odlomio nakon Zemljotres jačine 7,9 stepeni Rihterove skale, koji je pao na lagunu i izazvao lavinu blata koja je uništila grad Jungaj i ostavila više od 20.000 mrtvih.