Pandemija povećala učestalost nasilja među partnerima

Pandemija povećala učestalost nasilja među partnerima

Lezbejke, gej, biseksualne, transrodne i kueer osobe koje su iskusile nasilje od intimnog partnera u svojoj trenutnoj vezi pre COVID-19 imale su povećanu učestalost viktimizacije nakon početka pandemije, prema Rutgersovom istraživanju.

Dok nacionalne vanredne situacije, krize i pandemije povećavaju učestalost zdravstvenih rizika i nasilja intimnog partnera, nekoliko studija je razmatralo nijanse socijalnih i psiholoških faktora, kao što su socioekonomske karakteristike i mentalno zdravlje, u objašnjavanju porasta nasilja intimnog partnera tokom krize.

„Do danas se većina programa o nasilju u intimnim partnerima fokusira na suprotni pol i heteroseksualne parove“, rekao je Peri N. Halkitis, dekan Rutgers škole javnog zdravlja i viši autor studije. „Međutim, istopolni parovi su različiti u pogledu dinamike partnera, i stoga intervencije treba da se pozabave ovim razlikama.“

Studija, objavljena na mreži pre štampanja u Journal of Gai & Lesbian Social Services u aprilu 2023, pokazala je da je skoro jedna od pet LGBTK osoba prijavila nasilje od intimnog partnera u njihovoj trenutnoj romantičnoj ili seksualnoj vezi, koja se povećala nakon početka pandemije COVID-19. 19 pandemija. Studija je takođe otkrila da je veća verovatnoća da će oni u južnim Sjedinjenim Državama prijaviti povećanje učestalosti nasilja od intimnog partnera i da je nasilje od intimnog partnera povezano sa većom ozbiljnošću simptoma depresije.

Istraživači iz Rutgersa sproveli su prema svom najboljem saznanju prvu analizu koja je izvestila o učestalosti viktimizacije nasilja od strane intimnog partnera od početka pandemije COVID-19 na nacionalnom uzorku LGBTK odraslih i procenili povezanost između sociodemografskih karakteristika kao što su region, obrazovanje, godine, rasa, etnička pripadnost, rodni identitet, seksualni identitet i stanja mentalnog zdravlja.

Ovi nalazi takođe podržavaju pozive za povećanje resursa vezanih za intimno partnersko nasilje dostupnih i prilagođenih potrebama LGBTK osoba, posebno u vremenima nacionalne krize.

„Intervencije nasilja među intimnim partnerima treba da se pozabave time da LGBTK osobe nisu monolitne u smislu mnogih faktora, uključujući i okruženja u kojima žive. Sada više nego ikada s obzirom na napade na LGBTK osobe od strane političara, posao koji radimo u našem istraživačkom centru CHIBPS je važan kao i uvek“, rekao je Halkitis.