Stanovnici Njujorka decenijama su se oslanjali na tradicionalnu praksu iznošenja smeća tako što su direktno postavljali plastične kese napunjene otpadom na trotoare. Međutim, nedostaci ove metode postali su očigledni kada bi kese procurile ili se otvorile, izlivajući sadržaj na ulice i stvarajući idealna staništa za pacove. Ova slika zaleđenih gomila smeća na zimskim ulicama Njujorka postala je simbol njegove reputacije kao prljavog grada.
U poslednje vreme, stanovnici se polako prilagođavaju novoj praksi odlaganja smeća u kante sa poklopcima, koja je za mnoge revolucionarna promena. Ovaj potez prema korišćenju kanti za smeće postao je obavezan za većinu stambenih objekata u gradu, zamenjujući staru praksu ostavljanja smeća direktno na ivičnjacima.
Njujorčani koji su imali iskustva sa kontejnerima za smeće u drugim gradovima slažu se da je ovaj korak bio neophodan i da je trebalo da se dogodi mnogo ranije. Odlaganje oko 44 miliona funti smeća svakodnevno na ivičnjake postalo je deo svakodnevnice ovog grada, sa većinom ovog otpada koji se prikuplja od strane gradske službe za čišćenje.
U prošlosti, smeće se stavljalo u metalne kante, ali dolaskom plastičnih kesa, praksa je postala efikasnija i praktičnija. Međutim, nedavne mere zahtevaju korišćenje kanti sa poklopcima kako bi se suzbio problem pacova koji su postali glavni neprijatelj u gradskom planu čišćenja.
Uvođenje novih zahteva nije prošlo bez izazova, posebno u naseljima gde je teško pronaći prostor za velike kante na točkovima. Stanodavci i vlasnici kuća suočavaju se sa novim obavezama kao što je vraćanje kanti sa ivičnjaka, što je dodatni teret u njihovim svakodnevnim životima.
Nadogradnje u planu trebalo bi da olakšaju proces odvoženja smeća i učine ga efikasnijim, iako će možda biti potrebno više vremena za prihvatanje novog sistema od strane stanovnika. Gradski zvaničnici najavljuju novčane kazne za nepoštovanje novih pravila, ističući važnost održavanja čistoće ulica i javnih prostora.