Orka sa severozapada Pacifika, poznata kao Tahlekuah ili J35, ponovo je dospela u svetske vesti nakon što je nosila mrtvo mladunče, kao što je to činila 2018. godine kada je nosila svoje mrtvo mladunče više od dve nedelje. Majka orka je viđena kako nosi telo svog novog ženskog mladunčeta od srede, a Centar za istraživanje kitova u Vašingtonu saopštio je da je tim duboko tužan zbog ove tragedije.
J35 je 2018. godine izazvala veliku pažnju kada je nosila svoje mrtvo mladunče 17 dana, gurajući ga više od 1.600 kilometara. Mladunče je umrlo ubrzo nakon rođenja, a majka je i dalje nosila telo, uz podršku drugih orki iz njenog jata.
Novi tragični gubitak došao je u periodu kada je Centar za istraživanje kitova prethodno obavestio javnost o rođenju novog mladunčeta. Međutim, do kraja godine pojavile su se zabrinutosti zbog zdravlja mladunčeta, a ubrzo su počeli izveštaji da J35 ponovo nosi mrtvo telo svog teleta.
Smrtnost mladunčadi kod orki je visoka, a samo oko 1 od 5 trudnoća rezultira mladunčetom koje preživi do svog prvog rođendana. Smrt teleta J35 opisana je kao posebno tragična, jer se verovalo da bi ovo mladunče moglo doprineti oporavku ugrožene populacije južnih kitova ubica.
Ova populacija orki, koja je ograničena na tri jata koja se hrane ribom, suočava se s velikim izazovima, uključujući manjak svog omiljenog plena, lososa Chinook, kao i zagađenje i buku izazvanu plovilima. Zbog ovih faktora, broj preostalih orki se smanjio na samo 73, a istraživači upozoravaju da su ove orke na ivici izumiranja.
Južne orke se razlikuju od drugih kitova ubica jer se hrane lososom, a ne morskim sisarima. Svaka orka ima jedinstvene oznake ili varijacije u svojim perajima, zbog čega se identifikuju pojedinačno, a svakom kitu se dodeljuje broj i ime. Iako je populacija orki u opasnosti, oni i dalje nastavljaju svoju migraciju kroz vode između Vašingtona i Britanske Kolumbije, u matrilinearnim grupama.