Studija objavljena u časopisu Science analizira više stena pronađenih na dnu kratera Jezero na Marsu, gde je rover Perseverance sleteo 2020. godine, otkrivajući značajnu interakciju između stena i tečne vode. Te stene takođe sadrže dokaze u skladu sa prisustvom organskih jedinjenja.
Postojanje organskih jedinjenja (hemijska jedinjenja sa vezom ugljenik-vodonik) nije direktan dokaz života, jer se ova jedinjenja mogu stvoriti nebiološkim procesima. Biće potrebna buduća misija koja vraća uzorke na Zemlju da bi se ovo utvrdilo.
Studiju, koju su vodili istraživači sa Caltech-a, sproveo je međunarodni tim uključujući Imperial istraživače.
Profesor Mark Sephton, sa Odeljenja za nauku o Zemlji i inženjerstvo u Imperijalu, član je naučnog tima koji je učestvovao u operacijama rovera na Marsu i razmatrao implikacije rezultata. Rekao je: „Nadam se da bi jednog dana ovi uzorci mogli biti vraćeni na Zemlju kako bismo mogli da pogledamo dokaze vode i moguće organske materije i istražimo da li su uslovi bili pravi za život u ranoj istoriji Marsa.
Upornost je ranije pronašla organska jedinjenja na delti Jezera. Delte su geološke formacije u obliku lepeze nastale na preseku reke i jezera na ivici kratera.
Naučnike misije posebno je zanimala delta Jezera jer takve formacije mogu da sačuvaju mikroorganizme. Delte nastaju kada reka koja prenosi sitnozrnate sedimente uđe u dublju vodu koja se sporije kreće. Kako se rečna voda širi, ona naglo usporava, odlažući sedimente koje nosi i zadržavajući i čuvajući sve mikroorganizme koji mogu postojati u vodi.
Međutim, dno kratera, gde je rover sleteo iz bezbednosnih razloga pre putovanja u deltu, bio je više misterija. U koritima jezera, istraživači su očekivali da će pronaći sedimentne stene, jer voda taloži sloj za slojem sedimenta. Međutim, kada je rover doleteo tamo, neki istraživači su bili iznenađeni kada su pronašli magmatske stene (ohlađenu magmu) na dnu kratera sa mineralima u njima koji su zabeležili ne samo magmatske procese već i značajan kontakt sa vodom.
Ovi minerali, kao što su karbonati i soli, zahtevaju da voda cirkuliše u magmatskim stenama, izrezujući niše i odlažući rastvorene minerale u različitim oblastima kao što su šupljine i pukotine. Na nekim mestima, podaci pokazuju dokaze za organske materije unutar ovih potencijalno useljivih niša.
Minerali i moguća organska jedinjenja koja se nalaze zajedno otkriveni su korišćenjem SHERLOC-a, ili instrumenta za skeniranje životnih okruženja sa Raman & Luminescence for Organics & Chemicals.
Postavljen na robotsku ruku rovera, SHERLOC je opremljen brojnim alatima, uključujući Raman spektrometar koji koristi specifičnu vrstu fluorescencije da traži organska jedinjenja i takođe vidi kako su raspoređena u materijalu, pružajući uvid u to kako su sačuvana na toj lokaciji.
Bethani Ehlmann, koautor rada, profesor planetarne nauke i pomoćnik direktora Keck instituta za svemirske studije, rekla je: „Mikroskopske kompozicione mogućnosti snimanja SHERLOC-a su zaista otvorile našu sposobnost da dešifrujemo vremenski poredak Marsa. prošlih sredina“.
Dok se rover kotrljao prema delti, uzeo je nekoliko uzoraka magmatskih stena izmenjenih vodom i sačuvao ih za moguću buduću misiju vraćanja uzoraka. Uzorke bi trebalo vratiti na Zemlju i ispitati u laboratorijama sa naprednom instrumentacijom kako bi se definitivno utvrdilo prisustvo i vrsta organskih materija i da li imaju ikakve veze sa životom.