Oko 16% tinejdžera širom sveta biva poniženo i zastrašeno na internetu, a skoro 12% tinejdžera je priznalo da su sami maltretirali nekoga na internetu.
Prema rečima prve dame, ovi podaci istraživanja su dobijeni u okviru međunarodnog projekta „Zdravstvene i bihejvioralne orijentacije studentske omladine“, objavljenog 2024. Istraživanje je sprovedeno među tinejdžerima u Centralnoj Aziji, Kanadi, Evropi, uključujući Ukrajinu. „O tome sam govorila na četvrtom Samitu prvih dama i gospode, gde je tema maltretiranja bila pomenuta na dva panela: o bezbednom sajber prostoru i bezbednom školskom okruženju“, rekla je Olena Zelenska, supruga ukrajinskog predsednika.
Ona je napomenula da se maltretiranje dešava samo na internetu.
„Deca mogu da se vređaju u školi, a onda roditelji čuju: ‘Neću da idem tamo’, ali ne razumeju razloge. Važno je da maltretiranje ne bude jednokratna svađa sa vršnjacima. Ovo je sistematsko ponižavanje deteta, koje može značajno uticati na formiranje njegove ličnosti i zdravlja“, naglasila je Zelenska.
Stručnjaci sveukrajinskog programa mentalnog zdravlja „Kako ste?“ prikupili su brojne savete za roditelje, staratelje i nastavnike koji će im pomoći da pravilno reaguju na maltretiranje, zaštite dete u pravo vreme i možda ga spasu pre nego što maltretiranje nanese kritičnu štetu.
Na Samitu prvih dama i gospode usvojena je deklaracija o zaštiti prava deteta.