Globalno krčenje šuma u porastu: Alarmantni podaci i neispunjena obećanja do 2030. godine

Globalno krčenje šuma u porastu: Alarmantni podaci i neispunjena obećanja do 2030. godine

Krčenje šuma nastavilo se prošle godine po stopi daleko iznad obećanja globalnih lidera da će ova praksa biti okončana do 2030. godine, prema novoj studiji objavljenoj u utorak. Prema istraživanju dvadesetak organizacija, nevladinih grupa i analitičara, u 2023. godini izgubljeno je šumsko područje veličine Irske, sa 6,37 miliona hektara drveća oborenog i spaljenog.

Ovaj nivo krčenja šuma „značajno premašuje“ zahteve koji bi održali svet na putu ka eliminaciji ove prakse do kraja decenije, što su 2021. godine obećali više od 140 svetskih lidera. Šume predstavljaju dom za 80% kopnenih biljnih i životinjskih vrsta, kao i ključne resurse za regulaciju ciklusa vode i apsorpciju CO2, glavnog gasa staklene bašte odgovornog za globalno zagrevanje.

„Globalno, krčenje šuma je postalo gore, a ne bolje od početka decenije“, istakao je Ivan Palmeđani, konsultant za biodiverzitet i korišćenje zemljišta u Climate Focusu i glavni autor izveštaja „Procena deklaracije o šumama“. On je upozorio da se samo šest godina deli od kritičnog globalnog roka za okončanje krčenja šuma, dok se šume i dalje seku i pale alarmantnim tempom.

Prema izveštaju, 3,7 miliona hektara tropskih primarnih šuma, bogatih ugljenikom i biodiverzitetom, nestalo je u 2023. godini. U regionima visokog rizika, kao što su Bolivija i Indonezija, primećeno je značajno povećanje krčenja šuma. U Boliviji je krčenje skočilo za 351% između 2015. i 2023. godine, dok se u Indoneziji krčenje ponovo povećalo nakon prethodnog smanjenja.

Iako Brazil i dalje ima najveću stopu krčenja šuma na svetu, postignut je značajan napredak u Amazonu zahvaljujući zaštitnim merama predsednika Luiza Inasia Lule da Silve. Ipak, u Seradu, ključnoj tropskoj savani, krčenje se povećalo.

Izveštaj naglašava da je pored krčenja šuma, izgradnja puteva i požari takođe doprinose degradaciji šuma, što dodatno pogoršava situaciju. U 2022. godini, područje dvostruko veće od Nemačke je degradirano.

Erin Matson, viši konsultant u Climate Focusu, naglasila je potrebu za „jakim politikama i snažnom primenom“ kako bi se zaštita šuma osnažila. Izveštaj dolazi u trenutku kada je Evropska komisija predložila odlaganje zakona protiv krčenja šuma do kraja 2025. godine, što je izazvalo proteste nevladinih organizacija.

„Moramo suštinski preispitati naš odnos prema potrošnji i proizvodnim modelima kako bismo se udaljili od oslanjanja na prekomerno iskorišćavanje prirodnih resursa“, poručila je Matson. Ovi alarmantni podaci pozivaju na hitnu akciju kako bi se očuvali šumski resursi i borba protiv klimatskih promena nastavila.