Očuvanje bezbednosti vozača pomoću puta koji može sam da otopi sneg

Očuvanje bezbednosti vozača pomoću puta koji može sam da otopi sneg

Opasno je proklizavanje i klizanje na snežnim ili zaleđenim putevima. So i pesak pomažu u topljenju leda ili obezbeđuju vuču, ali prekomerno korišćenje je loše za životnu sredinu. A ponekad, oluja iznenađenja može da prođe pre nego što se ovi materijali mogu primeniti. Sada, istraživači koji izveštavaju u ACS Omega su napunili mikrokapsule mešavinom soli bez hlorida koja se dodaje u asfalt pre nego što se putevi popločaju, obezbeđujući dugoročne mogućnosti topljenja snega u testu u stvarnom svetu.

Vožnja po snežnim putevima na temperaturama ili skoro niskim temperaturama može stvoriti nesigurne uslove, formirajući skoro nevidljiv, glatki crni led, ako se putevi ne čiste dovoljno brzo. Ali najčešći načini da putevi budu čisti imaju značajne nedostatke:

Nedavno su istraživači ugradili sisteme za skladištenje soli u „asfalt protiv zaleđivanja“ kako bi uklonili sneg i sprečili stvaranje crnog leda. Međutim, ovi asfaltni kolovozi koriste korozivne soli na bazi hlorida i oslobađaju supstance koje otapaju sneg samo nekoliko godina. Dakle, Iarong Peng, Kuansheng Zhao, Ksiaomeng Chu i kolege su želeli da razviju dugotrajniji aditiv bez hlorida za efikasno topljenje i uklanjanje snežnog pokrivača na zimskim putevima.

Istraživači su pripremili so natrijum acetata i kombinovali je sa surfaktantom, silicijum dioksidom, natrijum bikarbonatom i šljakom iz visoke peći – otpadnim proizvodom iz rada elektrane – da bi se proizveo fini prah. Zatim su obložili čestice u prahu rastvorom polimera, formirajući male mikrokapsule. Zatim je tim zamenio deo mineralnog punila u asfaltnoj mešavini sa mikrokapsulama.

U početnim eksperimentima, blok kolovoza napravljen sa novim aditivom spustio je tačku smrzavanja vode na -21°C. Istraživači su procenili da bi sloj asfalta protiv zaleđivanja debljine 5 cm bio efikasan u topljenju snega tokom sedam do osam godina.

Pilotsko testiranje asfalta protiv zaleđivanja na autoputu u stvarnom svetu pokazalo je da je topio sneg koji je pao na kolovoz, dok je tradicionalni kolovoz zahtevao dodatne operacije uklanjanja. Pošto je aditiv koristio otpadne proizvode i mogao je da oslobodi so tokom većeg dela životnog veka puta, istraživači kažu da je to praktično i ekonomično rešenje za uklanjanje snega i leda tokom zime.