Automatska međuplanetarna stanica Luna-25 poslala je nazad svoje prve fotografije polarnog kratera na suprotnoj strani Meseca, otkrio je Roskosmos u četvrtak. Prva ruska sonda za mesec u poslednjih 47 godina trebalo bi da padne na mesec sledeće nedelje.
Probojne slike bile su ogromnog kratera Zeeman, sa stranama koje se uzdižu skoro 8 km (5 milja) iznad površine Meseca. Budući da je na delu Meseca koji je stalno okrenut od Zemlje, astronomi ne mogu primetiti krater.
„Slika snimljena danas u 08:23 po moskovskom vremenu pokazuje južni polarni krater Zeeman na suprotnoj strani Meseca. Koordinate centra kratera odgovaraju 75 stepeni južne geografske širine i 135 stepeni zapadne geografske dužine“, potvrđeno je u saopštenju Roskosmosa. „Dobijene slike značajno dopunjuju trenutno dostupne informacije o ovom krateru.
Snimci su napravljeni pomoću kompleksa televizijskih kamera STS-L, koji je kreirao Institut za svemirska istraživanja Ruske akademije nauka. Luna-25 je takođe izvršila merenja gama zraka i fluksa neutrona sa površine Meseca, kao i parametara cirkumlunarne svemirske plazme i egzosfere gasa i prašine u cirkumlunarnoj orbiti, napomenuo je Roskosmos.
Luna-25 je prva sonda na Mesecu koju je preduzela moderna Rusija, u potpunosti od domaćih komponenti. Razvilo ga je Naučno-proizvodno udruženje S. A. Lavočkin. Lansiran 11. avgusta, ima za cilj da postane prva svemirska letelica koja će ostvariti meko sletanje u južnoj polarnoj oblasti Zemljinog satelita, koje bi trebalo da se dogodi 21. avgusta ili oko nje.
Glavni cilj misije je ispitivanje lunarnog tla na prisustvo leda, ali Roskosmos je rekao da takođe želi da testira tehnologiju mekog sletanja i sprovede dugoročna istraživanja lunarne egzosfere i gornjeg sloja regolita južnog pola Meseca.
Lansiranje Lune-25 sa kosmodroma Vostočni u Amurskoj oblasti signaliziralo je povratak Rusije istraživanju Meseca nakon pauze od 47 godina. Originalni program Luna započeo je u Sovjetskom Savezu i završio 24 uspešne misije na Mesec između septembra 1958. i avgusta 1976. godine.