Šta je aspartam, ‘mogući kancerogen’ u dijetalnim gaziranim pićem

Šta je aspartam, ‘mogući kancerogen’ u dijetalnim gaziranim pićem

Aspartam, popularni veštački zaslađivač koji se nalazi u dijetalnoj koka-koli, žvakaćim gumama, jogurtu i drugim prehrambenim proizvodima, trebalo bi da bude proglašen mogućim kancerogenom sledećeg meseca od strane Svetske zdravstvene organizacije, preneo je Rojters u četvrtak.

Otkrio ga je 1965. američki hemičar Džejms Šlater, aspartam je oko 200 puta slađi od običnog konzumnog šećera. Odobrena je od strane američke Uprave za hranu i lekove 1974. godine za upotrebu kao stolni zaslađivač i kao aditiv u žvakaćim gumama, žitaricama za doručak i suvim osnovama za hranu.

Uprkos svojoj intenzivnoj slatkoći, aspartam ima skoro nultu kaloričnu vrednost i nema gorak ukus kao saharin, a popularnost je porasla kako se pojavio potrošač koji više vodi računa o ishrani.

Niskokalorična zamena za šećer može se naći u bezalkoholnim pićima, želatinu, konditorskim proizvodima, desertima i kapima za kašalj bez šećera. Takođe se koristi za poboljšanje arome pečene i konzervirane hrane, mešavina pića u prahu, slatkiša i pudinga.

O upotrebi aspartama u prehrambenim proizvodima raspravljalo se decenijama i takođe je podstaklo neke kompanije da uklone jedinjenje iz svojih proizvoda.

PepsiCo je uklonio aspartam iz nekih američkih dijetalnih gaziranih pića. Kompanija ga je vratila godinu dana kasnije.

Ioplait kompanije General Mills je takođe uklonio aspartam iz svojih jogurta 2014. Proizvodi ovog brenda sa niskim sadržajem šećera sada sadrže alternativne zaslađivače poput sukraloze.

Saharin, sukraloza i neotam su među pet drugih veštačkih zaslađivača pored aspartama koje je odobrio stručni komitet SZO za aditive u hrani.

FDA je takođe odobrila upotrebu tri vrste zaslađivača na biljnoj i voćnoj bazi, uključujući ekstrakte dobijene iz biljke stevije, ekstrakte voća i grupe proteina zvanih Thaumatin.

Više od devedeset zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Španiju, Francusku, Italiju, Dansku, Nemačku, Australiju i Novi Zeland, pregledalo je aspartam i utvrdilo da je bezbedan za ljudsku ishranu i dozvoljavaju njegovu upotrebu.

Dok FDA određuje prihvatljiv dnevni unos (ADI) za aspartam na 50 miligrama po kilogramu telesne težine dnevno, evropsko regulatorno telo preporučuje nešto niži ADI od 40 mg/kg/dan.