Porast nivoa mora je sve veća briga jer klimatske promene otapaju ledene pokrivače. Obalne poplave su nesrećna posledica, koja može imati razoran uticaj na lokalnu životnu sredinu, uključujući i neočekivani danak za priobalni turizam u Severnoj Karolini.
Nova studija, objavljena u Vater Resources Research, identifikovala je direktnu korelaciju između kvaliteta vode za piće i broja turista koji prenoće u smeštajnim jedinicama u toj oblasti, naglašavajući povećanje saliniteta vode iz slavine.
Povišena slanost vode za piće je uzrokovana prodorom slane vode u slatkovodne vodonosne slojeve jer morska voda preplavljuje nižinska područja (posebno barijerna ostrva), što vodu čini nepitkom bez prerade. Kako se većina javne vode u ovoj oblasti dobija desalinizacijom morske vode i oslanja se na slatku vodu iz ovih vodonosnih slojeva da bi pomogla proces, snabdevanje bezbednom, čistom vodom za piće može biti ugroženo.
Konkretno, verovatno će povećati troškove vode za piće jer će biti potrebno više tretmana desalinizacijom, plus to će uticati na ukus vode jer se slanost ne može u potpunosti eliminisati. Širom Severne Karoline, nivo mora je porastao do 5 mm godišnje i predviđa se da će nastaviti ovaj trend u decenijama koje dolaze (čak i u narednih osam godina mogao bi da dostigne 5 cm), što znači da će se izazov samo nastaviti.
Profesor Džon Vajthed sa državnog univerziteta Appalachian u Severnoj Karolini i njegove kolege iskoristili su spremnost ljudi da plate smeštaj za noćenje vodom iz slavine niskog saliniteta da bi procenili uticaj porasta nivoa mora na održivo snabdevanje slatkom vodom i priobalni turizam. Oni su sproveli onlajn ankete sa više od 430 stanovnika Severne Karoline koji su putovali na obalu u prethodne tri godine i postavili su pitanje da li će ih sve slaniji ukus vode u njihovoj odabranoj destinaciji na plaži odvratiti od posete.
Tim je otkrio da voda iz slavine koja je bila blago (jedva primetna u poređenju sa uobičajenom vodom iz slavine), umereno (donekle primetna) ili veoma (definitivno primetna) slana ima direktan uticaj na verovatnoću da turista ostane preko noći u njihovom odabranom primorskom odmaralištu, opadajući za 2%, 8% i 11% respektivno.
Rekavši ovo, 21% ispitanika je istaklo da im salinitet vode za piće neće predstavljati problem i da će nastaviti sa planiranim odmorom na plaži, rado plaćajući dodatne troškove vezane za kupovinu flaširane vode ako je potrebno.
Projektujući do 2040. godine, istraživački tim procenjuje da 13% od 31 proučavane plaže u Severnoj Karolini više ne bi imalo slatkovodne vodonosne slojeve, a dodatnih 42% pati od problema sa salinitetom. Dvadeset godina kasnije, broj plaža bez održivih vodonosnih slojeva raste na 32%, a do 2080. bi mogao da dostigne 55%, a samo 6% vodonosnih slojeva nema slanu vodu.
Shodno tome, istraživači procenjuju da bi zapanjujućih 232 miliona dolara moglo biti izgubljeno u godišnjem prihodu potrošača do 2040. ako se nastavi nizak kvalitet vode za piće. Stoga, ova studija naglašava važnost implementacije strategija koje će pomoći u ublažavanju degradacije vode iz slavine u Severnoj Karolini, uključujući nove propise i tehnologije za vodu za piće.