NPR protestuje jer ga Tviter naziva „medijima povezanim sa državom“

NPR protestuje jer ga Tviter naziva „medijima povezanim sa državom“

Tviter je označio Nacionalni javni radio kao „medij povezan sa državom”, piše AP.

NPR je rekao da je uznemiren što je opis dodat svim tvitovima koje šalje, a Džon Lensing, njegov predsednik i izvršni direktor, nazvao je „neprihvatljivim da nas Tviter ovako etiketira“.

Nije jasno zašto je Tviter napravio taj potez. Vlasnik Tvitera, Elon Musk, citirao je definiciju medija povezanih sa državom u smernicama kompanije kao „izdanja u kojima država vrši kontrolu nad uređivačkim sadržajem putem finansijskih sredstava, direktnih ili indirektnih političkih pritisaka i/ili kontrole nad proizvodnjom i distribucijom“.

„Izgleda tačno“, tvitovao je Musk u odgovoru za NPR.

NPR prima finansiranje vlade SAD kroz grantove od saveznih agencija i odeljenja, zajedno sa Korporacijom za javno emitovanje. Kompanija je rekla da čini manje od 1% godišnjeg operativnog budžeta NPR-a. Ali sve do srede, iste smernice na Tviteru su govorile da „medijske organizacije koje finansira država sa uređivačkom nezavisnošću, poput BBC-a u Velikoj Britaniji ili NPR-a u Sjedinjenim Državama, nisu definisane kao mediji povezani sa državom za potrebe ove politike.

Upitan za komentar, Tviter-ova pres služba odgovorila je automatizovanim emodžijem.

Ovaj potez je usledio samo nekoliko dana nakon što je Tviter ukinuo kvačicu za verifikaciju Njujork tajmsu.

„NPR i naše stanice-članice podržavaju milioni slušalaca koji zavise od nas u nezavisnom novinarstvu zasnovanom na činjenicama koje pružamo“, rekao je Lansing. „NPR se zalaže za slobodu govora i pozivanje moćnih na odgovornost.“

Književna organizacija PEN America, pozivajući Tviter da preokrene taj potez, podvukla je da NPR „marljivo održava uređivačku nezavisnost“.

Liz Vuleri, vođa digitalne politike američkog PEN-a, rekla je da je odluka Tvitera „opasan potez koji bi mogao dodatno da potkopa poverenje javnosti u pouzdane izvore vesti“.