Nova studija sa Univerziteta Centralne Floride našla je snažnu podršku da bi izbacivanje molekula iz kometa moglo biti rezultat sastava sa početka našeg Sunčevog sistema.
Rezultati su objavljeni danas u časopisu The Planetari Science Journal.
Studiju je vodila Olga Harington Pinto, doktorski kandidat na UCF-ovom odseku za fiziku, koji je deo Fakulteta nauka.
Merenje odnosa određenih molekula prisutnih nakon izbacivanja gasa iz kometa može pružiti uvid u hemijski sastav ranih solarnih sistema i fizičku obradu kometa nakon što su se formirale, kaže Harington Pinto. Ispuštanje gasa je kada se komete, koje su mala tela prašine, stena i leda u Sunčevom sistemu, zagreju i počnu da oslobađaju gasove.
Kao deo svog istraživanja disertacije, Harington Pinto je sakupila količine vode, ugljen-dioksida i gasova ugljen-monoksida iz 25 kometa kako bi testirala predviđanja o formiranju i evoluciji Sunčevog sistema.
Ovo je omogućilo da se prouči skoro dvostruko više podataka o ugljen-monoksidu/ugljen-dioksidu kometa. Merenja su došla iz raznih naučnih publikacija. Ona je pažljivo kombinovala podatke dobijene različitim teleskopima i različitim istraživačkim timovima kada su merenja bila istovremena, i mogla je da potvrdi da su svi podaci dobro kalibrisani.
„Jedan od najzanimljivijih rezultata je da komete veoma udaljene od Sunca sa orbitama u Oortovom oblaku koje nikada, ili samo retko, orbitiraju blizu Sunca, primećeno je da proizvode više CO2 nego CO u svojoj komi, dok komete koje su napravile mnogo više putovanja blizu Sunca ponašaju se suprotno“, kaže Harington Pinto. „Ovo nikada ranije nije bilo ubedljivo viđeno.
„Zanimljivo je da su podaci u skladu sa predviđanjima da su komete koje su visile veoma daleko od sunca u Oortovom oblaku možda bile bombardovane kosmičkim zracima na njihovoj površini toliko da su stvorili spoljni sloj osiromašen CO“, Harington Pinto kaže. „Zatim, nakon njihovog prvog ili drugog putovanja blizu Sunca, ovaj obrađeni spoljni sloj je odbačen od sunca, otkrivajući mnogo čistiju kompoziciju komete koja oslobađa mnogo više CO.
Istraživač kaže da je sledeći korak u radu analiza prvih zapažanja kentaura koje je njen tim napravio sa svemirskim teleskopom Džejms Veb kako bi direktno izmerio ugljen monoksid i ugljen-dioksid i uporedio rezultate sa ovom studijom.
Harington Pinto je magistrirala fiziku na Univerzitetu Južne Floride. Radila je na ovoj studiji sa Marijom Vomak, profesorkom ljubaznosti na UCF; Ianga R. Fernandez, profesor na UCF; i Džejms Bauer, profesor na Univerzitetu Merilend.