Novi model divljih životinja obuhvata interakcije vrsta u državi Njujork

Novi model divljih životinja obuhvata interakcije vrsta u državi Njujork

Kornellovi ekolozi i kolege razvili su novi model koji obuhvata obilje vrsta divljih životinja u regionu i nudi nove uvide u međusobne interakcije životinja – informacije koje će pomoći u upravljanju i očuvanju divljih životinja.

Model je testiran na kojotima, ribarima i američkim kunama u severnom Njujorku, ali se može koristiti na bilo kom sistemu divljih životinja, uključujući sisare, ptice, ribe, pa čak i insekte.

„Interakcije vrsta posredovane u obilju“ objavljena je u časopisu Ecologi. Prvi autor je Džošua Tvining, bivši postdoktorski istraživač na Odeljenju za prirodne resurse i životnu sredinu (DNRE), a sada docent na Odseku za ribarstvo, divlje životinje i nauke o očuvanju na Državnom univerzitetu Oregon.

Koautor je Angela Fuller, vođa njujorške kooperativne jedinice za istraživanje ribe i divljih životinja i profesor DNRE na Fakultetu za poljoprivredu i životne nauke.

„Većina aktuelnih modela interakcija vrsta zasnovana je na zajedničkom pojavljivanju – bez obzira da li se dve vrste javljaju na lokaciji ili ne“, rekao je Tvining. „I to je važno znati, ali to je veoma grubo merenje koje propušta ogromnu količinu informacija koje su kritične za razumevanje kada i kako vrste zapravo komuniciraju.“

Interakcije vrsta – uključujući takmičenje, grabež i bolesti – zavise od obilja uključenih vrsta, rekao je on. Novi statistički model koristi podatke o detekciji iz ponovljenih istraživanja, kao što je višegodišnje istraživanje kamere koje je sprovelo Odeljenje za zaštitu životne sredine države Njujork u regionu Adirondacks i Tug Hill u severnom Njujorku.

Ribari i kune su članovi porodice lasica, a obe vrste se oporavljaju od teškog istorijskog pada u regionu. Ribari su teški od 3 do 13 funti, dok je američka kuna teška 1 ½ do 3 funte. Kojoti su vrhunski predatori u regionu, formiraju porodične grupe i love veliki plen kao što su jeleni i dabrovi, dok se mezopredatori poput ribara i američkih kuna oslanjaju na strvinu kao ključni deo svoje zimske ishrane.

Prethodna istraživanja su sugerisala da bi kojoti mogli da ograničavaju populaciju ribara i, na taj način, indirektno pomažu kunama, ali „našli smo skoro potpunu suprotnost“, rekao je Tvining. Područja sa većim brojem kojota imala su veću populaciju ribara, ali nižu populaciju kuna.

Razlozi za ovu dinamiku su neizvesni, rekao je Tvining. Može biti da kojoti češće ubijaju manje kune kada se hrane na mestima strvina nego veće pecare, ili da neki nepoznati faktor ekosistema koristi i kojotima i ribarima, ali ne i kunama, rekao je.

Populacije kuna brzo su opadale kasnih 1800-ih i ranih 1900-ih zbog gubitka staništa i neregulisanog hvatanja u zamku. DEC je zatvorio hvatanje kuna od 1936. do 1978. kako bi omogućio populaciji da se oporavi. Danas se hvatanje kuna pažljivo prati; Traperi moraju dobiti dozvolu i pridržavati se ograničenja sezonskih torbi.

Uprkos pažljivo vođenoj žetvi u državi Njujork, klimatske promene mogu ugroziti populacije vrsta na severoistoku, jer kune uspevaju u oblastima sa dubljim snegom, u poređenju sa ribarima, rekao je Fuler.

„Kune su preživele u regionu delom zbog ovog odvajanja niša, gde opstaju u oblastima sa velikom dubinom snega gde ribari ne rade tako dobro. Ali sa klimatskim promenama, videćemo smanjenje te dubine snega i ova snežna skloništa“, rekao je Tvining. „Svakako treba da pažljivo pratimo ove populacije i planiramo njihovu budućnost.“

Fuler je naglasio da model može pomoći u razjašnjavanju interakcija divljih životinja i informisati strategije upravljanja divljim životinjama u nizu vrsta i staništa.

„Sada primenjujemo ovaj model da proučavamo interakcije između losova, jelena i parazita, posebno da testiramo hipoteze o konkurenciji posredovanoj parazitima“, rekla je ona. „To će pružiti dragocene uvide za informisanje o strategijama upravljanja divljim životinjama usred novih izazova kao što je dinamika bolesti.