Feministkinje ne mrze muškarce otkriva nova sveobuhvatna studija. Istraživači smatraju da feministkinje i nefeministkinje ne pokazuju nikakvu razliku u stavu prema muškarcima, razotkrivajući uobičajeni mit da feministkinje ne vole muškarce.
U najobimnijoj studiji te vrste, međunarodni tim istraživača na čelu sa dr Aif Hopkins-Dojl sa Univerziteta u Sariju angažovao je skoro 10.000 učesnika da istraže tačnost stereotipa da feministkinje gaje negativne stavove prema muškarcima. Feminizam je definisan kao pokret za okončanje seksizma, seksističke eksploatacije i ugnjetavanja i za postizanje rodne ravnopravnosti u zakonu i praksi. Ova studija je objavljena u časopisu Psichologi of Vomen Kuarterli.
Dr Ajfe Hopkins-Dojl, predavač socijalne psihologije na Univerzitetu u Sariju, rekla je: „Decenijama feministički pokret prati percepcija da je ‘anti-muškarci’ i da feministkinje ‘mrze muškarce’. Ovaj ‘mit o mizandriji’ je korišćen za delegitimizaciju i diskreditaciju pokreta i odvraćao je žene da mu se pridruže, a motivisao je muškarce da mu se suprotstave – ponekad i nasiljem.
„Feminizam je postigao mnoge impresivne pomake za žene i devojčice, kao i za muškarce i dečake, tako da je razumevanje da li postoji ikakva tačnost stereotipa ‘anti-muškarca’ važno za javnu debatu. Ljudi bi trebalo da formiraju mišljenja zasnovana na tačnim informacijama a ne netačne mitove i mišljenja. U mnogim različitim grupama ljudi, metodama i nacionalnim kontekstima, i koristeći meta-analizu svih naših podataka, pronašli smo vrlo malo dokaza za mit o mizandriji da feministkinje imaju negativne stavove prema muškarcima.“
Da bi saznali više o stavovima feministkinja prema muškarcima, istraživači su sproveli pet pojedinačnih studija sa 9.799 učesnika u devet zemalja i meta-analizu svih podataka. Prateći detaljna istraživanja, istraživači su otkrili da feministkinje u Italiji, Poljskoj, SAD-u i Velikoj Britaniji imaju uglavnom pozitivne stavove prema muškarcima, koji su mnogo veći od neutralnih ili osnovnih vrednosti i ne razlikuju se od nefeministkinja.
Istraživači su takođe proširili svoju istragu na žene i muškarce u Kini (kontinentalna Kina, Hong Kong i Makao), Indiji, Japanu, Južnoj Koreji i Tajvanu. Opet, nije identifikovana razlika u stavovima između feministkinja i nefeministkinja.
Uprkos ovim nalazima, istraživači su takođe otkrili da su feministkinje pogrešno stereotipne da imaju negativne stavove prema muškarcima, kako u apsolutnom smislu tako iu odnosu na nefeminističke stavove. Čak su i same feministkinje, kada su zamoljene da procene šta feministkinje osećaju prema muškarcima, pogrešno shvatile i potcenile su koliko se feministkinje osećaju pozitivno prema muškarcima.
Posmatrajući posebno reprezentativan uzorak odraslih u Ujedinjenom Kraljevstvu, istraživači su otkrili da feministkinje, u poređenju sa nefeministkinjama, smatraju da muškarci predstavljaju veću pretnju po dostojanstvo i dobrobit žena. Ovo je zauzvrat bilo povezano sa manje pozitivnim stavovima prema muškarcima. Međutim, suprotstavljajući se ovoj tendenciji, feministkinje su takođe primetile da su muškarci i žene sličniji, što je zauzvrat dovelo do pozitivnijih stavova prema muškarcima. Takođe je utvrđeno da ispitanici potcenjuju toplinu feministkinja prema muškarcima, što je bilo povezano sa neprijateljskim seksizmom i pogrešnom percepcijom da feministkinje vide muškarce i žene kao različite.
Pored toga, istraživači su takođe istraživali da li je feministička kolektivna akcija, poput učešća i podrške pokretu #MeToo, povezana sa negativnim stavovima prema muškarcima. Iznenađujuće, istraživači su otkrili da je učešće i podrška za #MeToo povezana sa ljutnjom zbog maltretiranja muškaraca prema ženama, ali ne i sa negativnim ukupnim ocenama muškaraca.