Oni koji ovog vikenda prisustvuju zabavama na otvorenom ili roštiljanju u Njujorku mogu primetiti nepozvanog gosta koji se nadvija nad njihovim svečanostima: policijski dron za nadzor, piše AP.
Policijska uprava Njujorka planira da pilotira bespilotne letelice kao odgovor na pritužbe na velika okupljanja, uključujući privatne događaje, tokom vikenda za praznik rada, saopštili su zvaničnici u četvrtak.
„Ako pozivalac kaže da je velika gužva, velika zabava u dvorištu, mi ćemo iskoristiti našu imovinu da idemo gore i proverimo zabavu“, rekao je Kaz Dotri, pomoćnik komesara NIPD-a na konferenciji za novinare.
Plan je odmah izazvao reakciju zagovornika privatnosti i građanskih sloboda, postavljajući pitanje da li je takva upotreba dronova prekršila postojeće zakone o policijskom nadzoru.
„To je zabrinjavajuća najava i ide u prilog POST zakonu“, rekao je Danijel Švarc, strateg za privatnost i tehnologiju u Uniji za građanske slobode u Njujorku, pozivajući se na gradski zakon iz 2020. koji zahteva od NIPD-a da otkrije svoju taktiku nadzora. „Raspoređivanje dronova na ovaj način je scenario inspirisan naučnom fantastikom.
Ovaj potez je najavljen tokom bezbednosnog brifinga fokusiranog na J’ouvert, godišnji karipski festival koji obeležava kraj ropstva koji dovodi hiljade veseljaka i snažno prisustvo policije na ulice Bruklina. Dotri je rekao da će dronovi reagovati na „neprioritetne i prioritetne pozive“ izvan rute parade.
Kao i mnogi gradovi, Njujork se sve više oslanja na dronove u policijske svrhe. Podaci koje vodi grad pokazuju da je policijska uprava koristila bespilotne letelice za javnu bezbednost ili u hitne svrhe 124 puta ove godine, u odnosu na samo četiri puta u celoj 2022. Oni su primećeni na nebu nakon urušavanja garaže ranije ove godine i kada je nagradni događaj se pretvorio u tinejdžerski haos.
Gradonačelnik Erik Adams, bivši kapetan policije, rekao je da želi da vidi policiju koja dalje prihvata „beskonačan“ potencijal dronova, navodeći da Izrael koristi tu tehnologiju kao nacrt nakon posete zemlji prošle nedelje.
Ali kako se tehnologija širi, zagovornici privatnosti i građanskih sloboda kažu da se propisi ne drže koraka, otvarajući vrata nametljivom nadzoru koji bi bio protivzakonit ako bi ga sprovodio policajac.
„Jedna od najvećih briga u vezi sa žurbom da se uvedu novi oblici zračnog nadzora je koliko malo zaštite imamo da ne vidimo ove kamere uperene u naša dvorišta ili čak naše spavaće sobe“, rekao je Albert Fok Cahn, izvršni direktor nadzora nad tehnologijom za nadzor. Projekat (STOP).
Policija Njujorka nije odgovorila na e-poruku u kojoj su tražene dodatne informacije o politici drona.
Kao odgovor na zahtev za komentar, portparol gradonačelnika Adamsa podelio je vezu do novih smernica koje olakšavaju privatnim operaterima dronova da lete gradom, ali koje se ne odnose na to da li njujorška policija ima ikakvu politiku za nadzor dronovima.
Prema nedavnom izveštaju Američke unije za građansku slobodu, oko 1.400 policijskih uprava širom zemlje trenutno koristi dronove u nekom obliku. Prema saveznim pravilima, oni su generalno ograničeni na letenje unutar linijskog vidokruga operatera, iako su mnoga odeljenja zatražila izuzeće. Izveštaj predviđa da je upotreba dronova „spreman da eksplodira“ među policijskim upravama.
Kan, zagovornik privatnosti, rekao je da bi gradski zvaničnici trebalo da budu transparentniji prema javnosti o tome kako policija trenutno koristi bespilotne letelice, sa jasnim zaštitnim ogradama koje sprečavaju prekoračenje nadzora u budućnosti.
„Jasno je da je letenje dronom iznad roštilja u dvorištu korak predaleko za mnoge Njujorčane“, rekao je Kan.