Google je podelio ažuriranje o svojoj misiji koju pokreće veštačka inteligencija da smanji vreme čekanja, upotrebu goriva i emisije zagađivača na raskrsnicama – a prve indicije su da se zaustavljanja mogu smanjiti za oko 30 procenata, sa smanjenjem emisija za oko 10 procenata.
Pomnožite to sa svim gradskim raskrsnicama na svetu i potencijalno ćemo videti ogroman uticaj. Istraživanja pokazuju da je zagađenje oko 29 puta veće na ovim raskrsnicama nego na otvorenom putu.
Sva ova optimizacija je zasnovana na obilju podataka prikupljenih sa Google mapa. Aplikacija može da prati rute i brzine vozila – zbog čega vas može upozoriti na saobraćaj ispred vas – i kreirati AI modele kako vozila i svetla međusobno komuniciraju.
U ovom trenutku, urbanisti se oslanjaju na skupe senzore ili čak na ručno brojanje vozila da bi utvrdili šta se dešava na raskrsnicama. Google-ova aplikacija Mape i tehnologija veštačke inteligencije znače da se mnogo više podataka može obraditi mnogo brže, a štaviše, nisu potrebne nadogradnje trenutne infrastrukture.
„Green Light je sposoban da analizira hiljade raskrsnica istovremeno, poboljšavajući protok kroz više raskrsnica u gradu“, piše Iossi Matias, potpredsednik za inženjering i istraživanje u Google-u.
„Naše preporuke zasnovane na veštačkoj inteligenciji rade sa postojećom infrastrukturom i saobraćajnim sistemima, a gradski inženjeri su u mogućnosti da prate uticaj i vide rezultate u roku od nekoliko nedelja.
Neki od uvida koje Google-ova veštačka inteligencija može da pruži uključuju kako vreme semafora može da se promeni ili kako se semafori na različitim raskrsnicama mogu povezati, kako bi vozila radila nesmetanije tokom dana i noći.
Projekat Zeleno svetlo, kako se šema naziva, sada se živi u 12 gradova i četiri kontinenta širom sveta: Sijetlu, Rio de Žaneiru, Mančesteru, Hamburgu, Budimpešti, Haifi, Abu Dabiju, Hajderabadu, Bangaloru, Kalkuti, Džakarti i Baliju . Podrška za više gradova je u pripremi, a Google podstiče nove registracije.
Guglovi inženjeri nisu jedini koji gledaju na to da semafori budu efikasniji kako bi se smanjio izlaz gasova staklene bašte. Ranije ove godine videli smo studiju koja pokazuje kako autonomni automobili mogu da rade u saradnji sa semaforima i ljudskim vozačima kako bi poboljšali efikasnost raskrsnica.
Drugi istraživači su razmatrali pametne načine davanja prioriteta autobusima i biciklima, čineći zelenije opcije prevoza privlačnijim. Kao što pokazuju ove šeme i studije, čak i mala poboljšanja mogu dovesti do velikih razlika kada uzmete u obzir koliko ljudi svakodnevno putuje.
„Zeleno svetlo je identifikovalo mogućnosti u kojima ranije nismo imali vidljivost i uputilo inženjere tamo gde su postojale potencijalne koristi od promene vremena signala“, kaže David Atkin, menadžer za analizu i izveštavanje iz Transporta za Veliki Mančester u Velikoj Britaniji.
„Ovo je dalo dragocene uvide za naš grad sa 2.400 saobraćajne signalizacije.“