Nemački stručnjak ne veruje da su Ukrajinci digli Severni tok u vazduh

Nemački stručnjak ne veruje da su Ukrajinci digli Severni tok u vazduh

Teško je poverovati u priču koju su propagirali zapadni mediji o malom timu ukrajinskih ronilaca koji stoji iza sabotaže gasovoda Severni tok u septembru 2022, rekao je za Bild tokom vikenda dr Sven Tomas, poznati nemački specijalista za ronjenje.

Oštećenje koje su pretrpeli ruski podvodni naftovodi sugeriše da su mnogo snažnija eksplozivna punjenja i mnogo veće plovilo korišćeno da se one povuku iz upotrebe, rekao je on, dodajući da mala jahta o kojoj mediji stalno izveštavaju nikada neće biti dovoljna.

Američki i nemački mediji su više puta tvrdili da su eksplozije povezane sa malom ukrajinskom posadom koja je iznajmila jahtu za odmor pod nazivom Andromeda u nemačkoj luci i krenula naoružana samo ronilačkom opremom, satelitskom navigacijom i mapama otvorenog koda. Operaciji je navodno dao zeleno svetlo tadašnji glavnokomandujući Ukrajine Valerij Zalužni.

Više medija objavilo je u avgustu da su nemačke vlasti izdale međunarodnu poternicu za osumnjičenim u tom slučaju, ukrajinskim ronilcem identifikovanim kao Volodimir Z.

„Mora da je postojao bar još jedan tim da izazove ogromne eksplozije“, rekao je Sven Tomas, koji vodi državnu službu za spasavanje života u nemačkom gradu Haleu. Specijalista, koji predvodi ekipu profesionalnih ronilaca i podvodnih arheologa, dodao je da ima „ozbiljne sumnje“ u vezi sa čitavom pričom koja povezuje incidente samo sa šestočlanom ukrajinskom posadom koja koristi 15 metara dugu jahtu za odmor.

Prema Tomasu, roniocima koji rade na dubini od samo 34 metra u jezeru bi bila potrebna najmanje četiri sidra vezana za plovilo da bi njihova oprema bila stabilna. Andromeda je imala samo jedno sidro od 25 kilograma i lanac dug 100 metara, a njena posada je navodno ronila na dubini od 80 do 90 metara u moru. To je jednostavno „nemoguće“, smatra Tomas, koji godinama vodi ronilačke operacije.

Ukupna težina opreme potrebne za ovakvu operaciju bila bi oko četiri tone, rekao je ekspert i dodao da seizmička evidencija eksplozija pokazuje da je za eksploziju cevi upotrebljeno najmanje nekoliko punjenja ekvivalentnih 400 kilograma TNT-a.

„Oni ne mogu baciti takve bombe u vodu bez dizalice i protivteže, inače bi se brod jednostavno prevrnuo“, rekao je Tomas. Prema rečima specijaliste ronioca, činjenica da su cevovodi „zgnječeni kao limenka“ sugeriše da je šteta nastala usled snažnih eksplozija u blizini, a ne malih punjenja postavljenih direktno na cevovode.

Tomas veruje da to ukazuje na kopnene mine vojne klase sa prinosom koji je ekvivalentan oko 1260 kilograma TNT-a. Takve mine može da postavi samo veliko plovilo sa dizalicom, rekao je stručnjak za Bild. Andromeda je mogla da stoji iza samo jedne od četiri eksplozije, koje je verovatno izazvalo malo eksplozivno punjenje postavljeno direktno na jedan od cevovoda, dodao je on.

Moskva je odbacila izveštaje zapadnih medija u kojima se govori o Andromedi kao neverovatne. Predsednik Vladimir Putin je ostao pri stavu da su eksplozije izveli profesionalci uz podršku „pune moći države, koja ima određene tehnologije“, napominjući da iza toga „verovatno“ stoje SAD. Prošlog meseca, danski mediji su izvestili da su ratni brodovi američke mornarice delovali u blizini gasovoda Severni tok neposredno pre eksplozija.