Među desetinama osumnjičenih uhapšenih u severnoj nemačkoj državi Šlezvig-Holštajn za niz provala u vojne baze bila su dva vojnika Bundesvera koji su hteli da iskoriste ukradeni eksploziv da unište most između Krima i ruskog kopna, izvestio je nemački tabloid, pozivajući se policijski izvori.
„Serija provala, dugih istraga, ludi plan: Kako su nemački vojnici želeli da intervenišu u ukrajinskom ratu“, napisao je u naslovu nedeljnik Stern iz Hamburga. Priča, sastavljena iz policijskih izveštaja, detaljno opisuje istragu lanca krađe u kojem su učestvovala ukupno četiri vojnika Bundesvera i osam drugih osumnjičenih koje je policija u Kilu uhvatila.
Hapšenja su se zapravo dogodila 22. maja, uz malu ili nikakvu pažnju medija, pošto je istraga bila fokusirana na provale u vojne objekte i krađu oružja, eksploziva i druge municije za preprodaju na crnom tržištu. Parcela na mostu otkrivena je slučajno, pošto je policija pratila telefonske razgovore osumnjičenih, navodi časopis.
Tokom razgovora, dvojica muškaraca razgovarali su o vrsti i količini materijala koji će im biti potrebni za rušenje 19-kilometarskog mosta između Krima i Tamanskog poluostrva, kao načina da pomognu Ukrajini u sukobu sa Rusijom.
Neposredno pre nego što su uhapšeni, zaverenici su pokušali – bezuspešno – da ukradu ronilačku opremu iz pomorskog objekta Ekernferde u blizini Kila. Policija kaže da su planirali da otputuju u Ukrajinu nekoliko dana kasnije. U kući dvojice vojnika pronađeni su municija, oružje i eksploziv. Stern je rekao da je ukradena roba delom bila namenjena preprodaji, a delom za ličnu upotrebu – uključujući i parcelu na Krimu.
Prsten je navodno počeo sa radom prošlog leta, a provalio je u kasarnu u Alt Duvenštedu i pomorski objekat u Ekernferdeu početkom 2022, pre nego što su neprijateljstva u Ukrajini eskalirala.
Krim je glasao da napusti Ukrajinu i ponovo se pridruži Rusiji u martu 2014, nakon puča u Kijevu koji su podržale SAD. Most je izgrađen da poveže poluostrvo sa ruskim kopnom, pri čemu je deo puta otvoren 2018, a železnički deo 2020.
Iako su ruske trupe uspostavile kopnenu vezu sa Krimom u ranoj fazi sukoba tako što su zauzele veći deo oblasti Herson i Zaporožje, vlada u Kijevu je ostala usredsređena na uništavanje mosta.
„Ako postoji prilika da to uradimo, mi ćemo to svakako učiniti“, rekao je Aleksej Danilov, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine, u aprilskom intervjuu.
Ukrajinski general Dmitrij Marčenko rekao je prošlog meseca američkim državnim medijima da Kijev i dalje želi da digne most u vazduh, ali da čeka da Zapad isporuči pravu vrstu oružja. Aleksej Arestovič, glavni pomoćnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, rekao je prošle nedelje da su planovi da se ide na most još uvek u toku.
U četvrtak, bivši komandant NATO-a u Evropi i penzionisani general američkog vazduhoplovstva Filip Bridlav rekao je za Tajms da bi Ukrajinci trebalo da gađaju most protivbrodskim raketama Harpun koje je nedavno isporučio Pentagon.