Nema dokaza o većem izlivanju goriva na samoanski greben gde je potonuo brod novozelandske mornarice

Nema dokaza o većem izlivanju goriva na samoanski greben gde je potonuo brod novozelandske mornarice

Ronici i pomorski stručnjaci nisu pronašli dokaze o značajnom izlivanju goriva na samoanski greben nakon što se brod novozelandske mornarice nasukao i potonuo, saopštio je zamenik premijera Samoe.

Svi putnici, uključujući civilne naučnike i strano vojno osoblje, evakuisani su sa broda HMNZS Manavanui bezbedno nakon što je potonuo nedaleko od obale Upolua, Samoe. Ovaj incident označava prvi gubitak broda na moru za Novi Zeland od Drugog svetskog rata, budući da je brod bio jedan od samo devet u floti novozelandske mornarice.

Izveštaji o mogućem izlivanju goriva su bili prisutni ranije, ali zvaničnici su zaključili da nema znakova značajnog curenja nafte na grebenima ili obali, osim manjih curenja koja potiču direktno iz broda. Ova situacija je uspešno kontrolisana upotrebom specijalizovane opreme.

Načelnik novozelandske mornarice kontraadmiral Garin Golding je istakao da su putnici napustili brod u izazovnim uslovima i mraku, koristeći čamce za spasavanje. Prvi preživeli su stigli do kopna pet sati nakon evakuacije. Jedna osoba je zbrinuta u bolnici zbog lakših povreda, dok su 17 drugih zadobile manje povrede poput posekotina, modrica ili sumnje na potres mozga.

Ministarka odbrane Džudit Kolins je navela da će biti održano istražno suđenje o gubitku broda, dok je uzrok nesreće još uvek nepoznat. Prema njenim rečima, prekid snabdevanja strujom na brodu je doveo do njegovog nasukanja.

Specijalizovani ronilački i hidrografski brod koji je bio u upotrebi za Novi Zeland od 2019. godine, prethodno je pripadao Norveškoj i bio je star 20 godina. Njegova misija je bila istraživanje grebena uz obalu Upolua, glavnog ostrva Samoe, pre nego što je došlo do nesreće.

Fotografije i video snimci sa obale prikazuju poslednje trenutke broda pre nego što je nestao ispod talasa, praćen velikim oblakom dima na mestu potonuća. Lokalni stanovnici su primetili tragove krhotina na vodi i obali, što je uticalo na njihovu svakodnevnu aktivnost kao što je sakupljanje školjki.

Zvaničnici su najavili da će morski naučnici analizirati uzorke vode sa obližnjih plaža kako bi otkrili eventualne tragove nafte. Takođe je istaknuto da brod nije bio osiguran nakon što je kupljen za 100 miliona novozelandskih dolara 2018. godine.

Problemi sa starom vojnom opremom Novog Zelanda su doveli do upozorenja odbrambene agencije, koja je opisala mornaricu kao „izuzetno krhku“ u svom izveštaju iz marta. Trenutno je od osam preostalih brodova mornarice, pet u operativnom stanju.

Kapetan broda HMNZS Manavanui je bio iskusni komandant koji je služio dve godine na brodu. Unatoč prošlom periodu održavanja pre raspoređivanja, incident je rezultat koji će biti predmet istrage.