Naučnici Univerziteta u Torontu (U of T) razvili su okvir za merenje emisija plastičnog zagađenja sličan globalnom standardu za merenje emisije gasova staklene bašte. Istraživači kažu da će ovaj pristup podstaći identifikaciju najvećih faktora koji doprinose zagađenju plastikom od lokalnog do nacionalnog nivoa i poboljšati strategije za smanjenje emisija širom sveta.
Okvir stiže uoči međunarodnih diskusija u Otavi od 23. do 29. aprila koje vodi Međuvladin pregovarački komitet Ujedinjenih nacija o zagađenju plastikom u cilju pravno obavezujućeg globalnog sporazuma o zagađenju plastikom.
Koristeći Toronto kao model, istraživači su razvili prvi okvir te vrste i procenili da je samo u jednoj godini Toronto emitovao skoro 4.000 tona plastičnog zagađenja.
„To je otprilike 400 kamiona za smeće plastike koja godišnje iscuri u životnu sredinu iz celog grada“, rekla je Alis (Sja) Zhu, vodeći autor studije koja opisuje metod objavljen u časopisu Nauka o životnoj sredini i tehnologija. Zhu je doktor nauka. kandidat koji radi sa docentom Chelsea Rochman na Odseku za ekologiju i evolucionu biologiju na Fakultetu umetnosti i nauke na U of T.
„Dodeljivanje odgovornosti za zagađenje jurisdikciji sa mogućnošću donošenja zakona znači da se ne može sakriti odakle dolazi zagađenje. To predstavlja priliku da se identifikuju glavni izvori zagađenja plastikom u oblasti i informišu o merama za suzbijanje ove emisije“, Džu dodao je.
Zhu i kolege sa U of T i Tehnološkog instituta u Ročesteru dobili su inspiraciju iz smernica za sastavljanje inventara emisija gasova staklene bašte koje je uspostavio Međuvladin panel za klimatske promene. Prilagođavajući se fizičkim razlikama između gasova staklene bašte i čvrstih komada plastike, istraživači su koristili sličnu metodologiju identifikacije glavnih aktivnosti koje stvaraju zagađenje u određenoj oblasti, izračunavajući količinu zagađenja koju stvara svaka aktivnost u datom periodu i uzimajući u obzir nesigurnosti. povezane sa svakim izvorom aktivnosti koje stvaraju zagađenje.
„Naš cilj je bio da razvijemo računovodstveni mehanizam ili alat za merenje plastičnih emisija koji svaki nivo vlasti može da usvoji“, rekao je Žu, koji je doktorirao. u nauci o životnoj sredini na Odeljenju za fizičke nauke i nauke o životnoj sredini na Univerzitetu u Torontu Scarborough. „Ali što je najvažnije, nadamo se da će ovaj alat koji smo uveli omogućiti polju plastike da prati korake klimatskog polja, gde zemlje podnose nacionalne inventare emisija međunarodnom telu kao što su Ujedinjene nacije kako bi pratili naš napredak ka postizanju globalnog definisan cilj.“ Trenutno ne postoje nacionalni inventari emisija zagađenja plastikom, kao ni globalno definisani cilj za smanjenje plastičnog zagađenja.
Da bi pokazali korisnost okvira, istraživači su napravili inventar emisija plastičnog zagađenja za grad Toronto za 2020. godinu izvučen iz javno dostupnih podataka prikupljenih putem opštinskih revizija otpada i drugih izvora. Sa liste od devet vrsta izvora – uključujući smeće, prašinu od guma iz aviona i drumskih vozila, mašine za pranje veša i boju sa oznaka na putevima i spoljašnjosti kuća – procenili su da je između 3.531 i 3.852 tone plastičnog zagađenja ispušteno iz unutrašnjosti. granice grada tokom perioda.
Smeće je činilo najveći udeo sa 3.099 tona, dok je veštačka trava bila odgovorna za najviše emisija mikroplastike – čestica manjeg od pet milimetara u prečniku – sa 237 tona.
„Nije iznenađujuće da veći materijali — poznati kao makroplastika, au ovom slučaju od lošeg upravljanja otpadom, kao što je smeće — čine većinu mase. Ali to zasjenjuje male stvari, mikroplastiku“, rekao je Rochman, koautor knjige studija i Zhu’s Ph.D. nadzornik. „Mikroplastika ima tendenciju da bude najveća po broju stvarnih komada. Ovo sugeriše da su politike relevantne za mikroplastiku, pored makroplastike, od ključne važnosti za smanjenje emisije plastike u gradu Torontu.“
Istraživači su odabrali Toronto da testiraju okvir jer je to najveći grad u Kanadi i četvrti po veličini grad u Severnoj Americi. „To je urbano središte za razne aktivnosti, a tamo gde imate mnogo ljudi i aktivnosti, neizbežno stvarate mnogo zagađenja“, rekao je Žu. „Za uspešnu i informativnu studiju slučaja, želite da pogledate mesto sa mnogo različitih izvora zagađenja. Na taj način možete da identifikujete koji izvori treba da imaju prioritet za smanjenje zagađenja od svih ostalih, a samim tim i demonstrirati korisnost inventara emisija za informisanje lokalne politike.“
Zhu je rekao da inventari emisija zagađenja plastikom moraju biti temelj uspešnog globalnog sporazuma o plastici i da okvir treba da se primeni na druge gradove, provincije i države i zemlje širom sveta kako bi bolje razumeli koje vrste plastičnog zagađenja se dešavaju. pušten u životnu sredinu.
„Smernice se mogu primeniti na regione širom sveta, bez obzira na to koje vrste izvora postoje“, rekao je Žu. „Svaki geografski region će imati različite karakteristike i inventar će omogućiti razvoj rešenja prilagođenih tom specifičnom regionu.“